Termékeim

2008. november 30., vasárnap

dekoráció

Advent első vasárnapját mi már így várjuk. Szombaton én feldíszítem a lakást. Évek óta ilyen a karácsonyi dekoráció, de mi nem tudjuk megunni. Januárban nagyon nehezen válunk meg tőle.





December - Karácsony hava 2/1


A karácsonyi ünnepkör az advent első napjával veszi kezdetét és vízkeresztig (jan. 6.) tart.
ADVENT
Az egyházi év kezdete, a karácsonyi előkészület négyhetes időszaka.
Szent András napját(nov. 30.) követő vasárnap előestéjével kezdődik. Eredete 5-6. századra nyúlik vissza.A vallási előkészületet a böjtön kívül (kezdetben heti 3x, majd heti 2x-i) a hajnali misék, a roráték jelentették. Ezeket napfelkelte előtt tartotta az egyház. A régi magyar nyelvben angyali misének és aranyos misének is nevezték.
Ebben az időszakban nem tartottak lakodalmakat és zajos mulatságokat.

Dec. 4. - Borbála napja

Kisázsiában élt. Vértanú.
Erre a napra jellemző a női munkatilalom. Nem volt szabad szőni, varrni, söpörni, nem hoz szerencsét a házra a női látogató. Tilos volt ezen a napon ruhadarabot kint hagyni - boszorkányok rontása miatt. Ezen a napon a borfejtés és a tollfosztás ajánlatos tevékenységek. A fiúk Borbála napkot kotyolni jártak. Lucázó, farsangköszöntő és a regőlés szövegtöredékeivel hasonlatos mondókákkal járták a házakat. Borbálakor vagy Lucakor csíráztatták a búzát, mely karácsonyra kizöldelve a következő év termésére jósol.Borbála ág: gyümölcságat vízbe raktak, ha karácsonyra kizöldül, a lány férjhezmenetelére jósoltak vele.
Dec. 6. - Szent Miklós napja



Szent Miklós püspök a 4. században élt a kisázsiai Myra városában.
Mikulás szó a Miklós név szlovál megfelelője, amely csak a 19. század végén kerül a köznyelvbe, akárcsak a Mikulást kísérő krampusz. 1950 -től a télapót, a az orosz gyed moroz "fagyapó" fordításaként vezették be. Ez azonban nem azonos Szent Miklós alakjával és a hozzá kapcsolódó szokásokkal.
Több legenda is szól jótékonykodásairól. Az egyik szerint egy elszegényedett nemesember három lányát tisztességtelen életre akarja kényszeríteni. Rajtuk segít úgy, hogy éjszaka a nyitott ablakon keresztül pénzt dob be nekik.
Miklós-napi paraszti hagyományok a mikulásjárás. Ilyenkor Miklós püspök kíséretével betér a gyerekes házakhoz, és ott vizsgáztatja Őket. Viselkedésük szerint jutalmazza, vagy virgáccsal fenyegeti Őket. Sokszor a kíséretében lévő ördöggel is ijesztgeti a gyerekeket. (legenda szerint Szt. Miklós többször elűzte az ördögöt).

Dec. 13. - Luca napja

Szent Luca keresztény hitéért halt vértanú halált, a keresztény egyház viszont nem tartja történeti személynek.
A magyar néphitben Luca alakja kettős, egyrészt kapcsolatos a legendabeli Szt. Lucával, másrészt egy boszorkányszerű rontó nőalakkal.
Ez a nap tele van tilalmakkal és jóslásokkal.
Jósló-varázsló hiedelmek.:
Ezen a napon a boszorkányok rontása ellen kellett védekezni.
Boszorkányok felismerése céljából készült az ún. lucaszék.

Sokféle házasságjósló eljárás kapcsolódik ehhez a naphoz:
- lucacédulák
- lucapogácsa

Luca napkor kezdik csíráztatni a búzát - karácsonyig kizöldül, jó termést ígér a következő évre.

Időjárásjósló praktikák:
- lucakalendárium
- hagymakalendárium

Munkatilalmak:
- se fonni,
- se varrni,
- se sütni nem volt szabad.
Előírt feladatok:
- fejtő és bontó munkák (tollat fosztottak, babot fejtettek, hogy a tyúkok könnyen tojjanak)
Lucázás, kotyolás

Fiúgyerekek járták a házakat, termékenységvarázsló énekeket, verseket mondtak. Többnyire hajnalban indultak, hogy fiú legyen az első "vendég".
Fehérleples alakoskodás, Luca - napi tréfák. Lucatököt is készítettek.

Dec. 21.- Tamás napja

Hitetlen Tamás néven emlegetett apostol.
Férjjósló praktikák. Ezen a napon gyakran vágtak disznót.

Forrás: Tátrai-Karácsony: Jeles napok, ünnepi szokások

2008. november 28., péntek

"Tildás" másként...

Ez a korábban megvarrt Tildás piperetáskám egy másik változata. A nagyobb fazont varrtam meg kordból, és került rájuk vállpánt is. Csinos kis táska lett belőlük.
A múlthéten a legnagyobb lányom (11és fél éves) a táncos társaival ment Táncházba.( Csupa 11-13 éves gyerek).NÉLKÜLÜNK!!! Ugye nem kell mondanom a hasonló traumát először átélő szülőtársaimnak, hogy szívem szerint lopakodtam volna utánuk. A helyzet azért nem volt olyan veszélyes, mert 4-6-ig tartott a táncház, de hát akkor is...)
Na amit ebből ki akarok hozni, hogy nagyon jól jött volna akkor egy ilyen kis "csinos" darab, mert a tarisznyája elég nagynak bizonyult egy kis pénz számára. Így maradt a zseb, ami meg ugye a szoknyán nem nagyon van:-(, legalábbis azon, amiben ment, nem volt.)


Filc virágokkal díszítettem, a gomb megint megegyezik a bélés anyagával.

2008. november 27., csütörtök

Neszesszer...sokadik

A jól megszokott fazonú neszesszer. Új darab készült belőle. Vásárra szántam, de a Zsófi kikönyörögte magának. Amúgy sem sikerült túl jól, mert a farmer merevsége és a négyzetek miatt nem tudtam normálisan behajtani a széleket. Belül, hát.... elég randa.(szerencsére ez kívülről nem látszik)

Farmer anyagra piros kockás anyagot varrtam sűrű cikk-cakkal (pepitában), aztán a pirosra még egy kisebb négyzetet farmerből.

2008. november 26., szerda

Jó étvágyat!





Van rendes házikós madáretetőnk is, amit a verebek nagyon szeretnek, de most mi a cinegéknek készítettünk eleséget.




Ilyet még nem csináltunk soha, egy gyerekeknek szóló könyvben láttuk. Kíváncsi vagyok mit kezdenek vele. Annyit ír a könyv, hogy arra nagyon figyeljünk, hogy nehogy sózott mogyorót vegyünk:-)





Ezek a hagyományos faggyús-magvas eleségek. Törtem bele diót, mogyorót és szórtam hozzá napraforgót. Marhafaggyúba kellett volna belekeverni. Nekem csak rackafaggyúm volt, sajnálom, hogy nem jutott korábban eszembe, hogy gumikesztyűt húzzak:-(. Amikor elkészült, beletettem egy kiwisdobozt záró hálóba. (ezt persze lehet kapni készen is, de így sokkal, de sokkal olcsóbb.)





Ez pedig a koszorú. Diókat kell felragasztani egy koszorú alapra. Ha kieszik belőle a madarak a diót (mint a nagyobb koszorún, ami tavalyi), ebbe is beletölthetjük az elkészített keveréket.


A kicsi süteményformás modell egy kedvenc könyvemből való( Gyerek és Kert), csak ott jóval nagyobb formában készítik. Én tulajdonképpen a maradékot akartam csak elhasználni.


2008. november 25., kedd

Sál és dísz


Több oldalon láttam már sálakat és az idő is teljesen aktuális ezek megvarrására.
Így aztán lettek ők. A Lucanapi vásárra készültek. Az applikáció "Tildás"

A krémszínűek saját magukon átbújtathatóak, így nem kell csomót kötni rá. (nem tudom, hogy jól látható-e?)



Ezeknek a díszeknek az alap ötletét Colette-nél láttam. Annyiban módosítottam, hogy én filc anyagra varrtam(lustaságból).







2008. november 24., hétfő

Ünnep


" Együtt a gyerekekkel" közös blogunkban, Kicsoda felvetette, hogy írjunk a saját "Karácsonyunkról" .

Én is leírtam az alapelveimet ezzel kapcsolatban. Akit érdekel itt elolvashatja.

2008. november 22., szombat

Fonó


A fonó a női társasmunka legfontosabb alkalma volt. Az őszi betakarítás végétől a farsang végéig tartott.
Katalin napig énekeltek, táncoltak, adventtől karácsonyig csendesebb időszak következett, majd farsang idején érte el a fonóbeli szórakozás csúcspontját. Ilyenkor különféle dramatikus játékokat adtak elő.
Voltak olyan napok, amikor tilos volt a fonás. Legismertebb a Luca napja. Úgy tartották, hogy aki ilyenkor fonna, az befonná a tyúkok fenekét. (nem tojnak)
Borbála nap (dec.4) szintén.
Általában tiltották a fonást szombaton is.
Fonás legrégibb eszköze a guzsaly.
Korcsoportok, helyszín és munka jellegét tekintve különböző fonók voltak.
Korcsoport szerint: asszonyfonó, lányfonó, asszony-és lányfonó.(volt, amikor egy időre közös házat béreltek, egyebütt minden este más háznál fontak)
Kalákás fonóban mindenki a háziasszony fonalát fonta, de sokkal gyakoribb, hogy mindenki a saját fonalát fonja.
Fonóba járás kötelező volt. Az elmaradókat felkeresték, kikolompolták, taligán húzták el a fonóba.
A legények nemcsak a lányok megjelenését, de a munkájukat is ellenőrizték.
Kulcspróba - hanyagul fonó lány szöszéből, csak sokára esett ki az eldugott kulcs.
A fonónak meghatározott rendje volt, ez érvényesült az ülésrendre is.
Azokon a napokon, amikor a legények is ott voltak a fonóban, a kemence köré, vagy a lányok mellé ültek beszélgetni, tréfálni.
A fonóban a házasság- és férjjósló eljárásokat közösen végezték. A téli szórakozás és játék fő színtere volt. Itt helye volt a mesemondásnak, balladás, históriás énekek előadásának, találós kérdéseknek, s főként a játékoknak.(ügyességi -, test edző -, utánzó-, mérkőző, kitalálós vagy beugratós játékok.)
A fonónak rendkívüli jelentősége volt a fiatalok társas életében. A legények az ún. legényjáró napokon keresték fel a fonókat. A fonóbeli udvarlás kedvelt formája az orsó leverése. A leesett vagy levert orsót csókkal lehetett visszaváltani. :-)

Forrás: Tátrai-Karácsony: Jeles napok, ünnepi szokások
Fotó:1938); Lajos Árpád: Borsodi fonó ...

Klasszikus Zipes


Elkészült pár klasszikus zipes. Két táska és két tolltartó. Ezek is mennek a karácsonyi vásáros dobozba.



2008. november 21., péntek

Pénztárcák és piperetáskák

Az utóbbi napokban több minden varrok egyszerre. Mindenbe bele-bele kapok, így a befejezésük is közel egyidőben esedékes.

Most ezeket a Tildás kis táskákat szeretném Nektek megmutatni. Egy centi saját ötlet sincs benne, leszámítva a behúzott gombokat és a horgolást a szélén. ( gombolhatóság végett)





Gombnak és a bélésnek az anyaga megegyezik.


Őt pedig anyósom kapja, a születésnapjára kapott táska mellé



Szent András hava / November 2/2

Nov. 11. Márton napja

Szent Márton 316-ban Pannóniában született.

15 évesen, apja parancsára katonának állt. Egyszer egy koldusnak odaadta a kardjával ketté hasított köpenye felét. Azon az éjszakán Jézust látta a fél köpennyel betakarva. Ekkor keresztelkedik meg és otthagyja a katonaságot és Jóisten szolgálatába áll.
Látván szent életét, püspökké akarják Őt választani. Ő meg akar maradni szerzetesnek, ezért az emberek elől egy libaólba bújik. A libák hangos gágogásukkal elárulják, így sikerült püspökké választani.
Innen ered az a magyar szokás, hogy Márton napján libasültet eszünk.
81 éves korában halt meg. Alázatos és egyszerű életet élt. Sok csodát tett életében és holta után is.
Középkori templomainkban sok helyen egy oltáron található a négy szent:István, László, Imre, Márton.
Szent István zászlajára a képét festették.
Szűz Mária mellett az ország védőszentje lett.
A pannonhalmi apátság Szent Márton tiszteletére épült.
Pannonhalma régi neve, Szent Márton hegye volt.



Gazdasági év zárónapja
14. században a tisztújítás, fizetés, jobbágytartozás leróvásának napja volt.

Szent Márton vesszeje: Márton napjára pásztorok vesszőt adtak a gazdának, ahány ága van a vesszőnek, annyit fog malacozni a disznó.

A gazdasszony rétest sütött, hogy Szent Márton köpönyegét kinyújtsa: hóköpennyel fedje be Szent Márton a mezítelen, fagytól remegő őszi vetést.
Ezen a napon kezdődött a tollfosztás.
Ekkor kezdtek szőni, fonni, hímezni.
Időjárás jósló nap: Ha Márton fehér lovon jön(havazik), enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.



Nov. 19. Erzsébet

Árpádházi Szent Erzsébet(1207-1231) a katolikus egyház egyik legtiszteltebb szentje.
Legenda szerint a kötényében vitt alamizsna rózsává változott, amikor atyja, II. András kérdőre vonta miatta.




(Ezt a képet tavaly varrtam az iskolában szervezett Szent Erzsébet kiállításra)

Nov. 25. Katalin
Szent Katalin 4. században élt Alexandriában. Szép és okos királylány volt. Keresztény hitéért halt mártírhalált.
Legenda szerint egyik látomásában Jézus eljegyezte Őt. Jézus mindazokat meghallgatja, akik mennyasszonyához, Katalinhoz imádkoznak. Így vált Katalin a házasságra vágyó lányok védőszentje.
Férjjósló hiedelmek, praktikák kapcsolódnak ehhez a naphoz.
Női dologtiltó nap.
Időjárásjósló nap.
Katalin nap után már sem lakodalmat, sem táncmulatságot nem tartottak.(Advent miatt.)



Nov. 30. András napja
Keleti egyház védőszentje.
Legjelentősebb házasságjósló nap. Zsupfedeles házak tetejét megrázták.
Ha búzamag esett a kötényükbe jómódú legény veszi őket feleségül
ha rozsmag - szegény legény
ha pondró hull - következő évben teherbe esik.
Hallgatózásból való jóslás - ól rugdosás.- ahányat röffent a disznó, annyi év múlva mennek férjhez.
Közös jóslás- fonóban történt. Ólomöntéssel, gombócfőzéssel.



(Fonóról később írok)



Forrás: Tátrai - Karácsony: Jeles napok, ünnepi szokások
Czárán Eszter: Világnak Virága

2008. november 19., szerda

Erkölcsi dilemma

Van egy blog, amit nagyon szeretek. Gyönyörű képei, és érdekfeszítői írásai miatt, nagyon szívesen olvasom. A napokban olyan tragédia történt a blog írójával, hogy ha velem történik, én kapásból becsavarodtam volna tőle.(de nagyon)
Most jön az erkölcsi dilemám.
Olvassam-e tovább a blogját?, mert úgy érzem, mintha hívatlanul belekukucskálnék az életébe,(tudom, hogy mivel a blog nyilvános, ezért ez nem így van, de akkor is úgy érzem). Akkor meg megszólal egy másik hang, hogy miért csak akkor érdekel valaki, ha minden rendben van körülötte?
Mindenesetre, így ismeretlenül is nagyon megszenvedem a Vele történteket, mert ilyenkor rendre tudatosul bennem, hogy hihetetlen vékony pengén táncolunk mindannyian. Hiszek a sorsban, de ha tragédiáról hallok, nagyon nehezen élem meg.
Ui: nagy adag empátia ingyen elvihető!

2008. november 17., hétfő

Toboz tündér





Nagy kedvelője vagyok a terményfiguráknak, még ha néha úgy is gondolom, hogy ezek aztán remek porfogók.
1 nagy toboz, 1 mákgubó, préselt levél szárnynak, és némi kenderkóc hajnak. Ennyi az egész!


2008. november 12., szerda

vendég



Ezt a babát tavaly ilyenkor varrtam a barátosnémnak. (akinek a muffint is).
Egy fotó erejéig vendégeskedett Nálunk.


2008. november 11., kedd

Hát..., nem az igazi

Befejeztem Katica falvédőjét. Nem vagyok magammal megelégedve. Összecsaptam az egészet. Árokba tűztem, és annak ellenére, hogy gondosan leférceltem, még így is hepehupás lett.

Terápiás célzattal varrtam ezeket,


de az alma itt sem tetszik, igaz a szár még nagyon hiányzik róla. A narancs az egész jó lett.


A filc nem adja azt a hatást vissza, mint a nemez és szerintem az eredeti az abból készült.




eredeti kép,innen