Termékeim

2016. augusztus 30., kedd

Pálmaolaj a tűzre!





Talán kakukktojásnak fogod érezni, kedves olvasóm, ezt a bejegyzést; még ehhez a (tan)év eleji tartalmasabb sorozathoz képest is a legfajsúlyosabb témát szeretném most megosztani Veled, ráadásul remélem, ebben is legalább annyira partnereim lesztek, mint amikor beengedtelek a fürdőszobámba..:).

Fogjátok látni, hogy indokolt a súlyos hangvétel, hiszen erdei ember-társaink holokausztjáról van szó, amit városi embertársainkra hivatkozva végeznek. A fenti képen elgondolkodó és elgondolkodtató orángutánt azért általában ismerjük, legalábbis felismerjük, de kevesen tudják, hogy a név „orángután”, erdei embert jelent, s hogy valóban minden humánusnak, azaz emberinek gondolt értékkel rendelkezik e közösség, míg az emberek a nagy modernizáltságukban éppenhogy csúfosan megbuknak az emberi mércén: mohóságunk és butaságunk révén a kakukknál jóval aljasabban tojunk a Természetbe, ezáltal saját életfeltételeinket is tönkre téve.

A szappanokhoz szükséges zsiradék számára is alkalmas a pálmaolaj, ami népszerű termék lett mostanában, miközben az iparszerű termelése kimeríti a holokauszt fogalmát.

A kezdetektől meglévő irányultságomnak megfelelően mostantól hangsúlyozottan figyelek, hogy szappanjaimat pálmaolaj nélkül készítsem, mert nem vagyok hajlandó asszisztálni ehhez az emberi embertelenséghez.

Fel nem foghatom, hogy mit képzel magáról az ember?

Valóban azt hiszi, hogy mindent megtehet, ráadásul büntetlenül?

A tökéletesre teremtett világot módszeresen pusztítja a fejlődés zászlója alatt, és eközben olyan embertelen dolgokat visz végbe, hogy egy jószándékú ember eszével egyszerűen felfoghatatlan.




Sikerült eljutnunk odáig, hogy a pálmaolaj lett a világon legnagyobb mennyiségben fogyasztott növényi olaj, mert könnyen és "olcsón" állítható elő. ( Olcsón...? Micsoda árat fizetünk érte! )

Persze erre a hírre többeknek jut eszébe, hogy "persze, a biodízel... , de mi nem használunk biodízelt, tehát mi nem járulunk még közvetetten sem ahhoz az esztelen erdőirtáshoz, amit a pálmaültetvények miatt végeznek."

DEHOGYNEM!!!

A nagyáruházak polcai roskadásig vannak pálmaolajból készült termékekkel!

Margarin, tejcsokoládé, keksz, fogkrém, rúzs, testápoló, stb.

Ezen a térképen jól látszik az erdőirtás mérete Borneóban.






A fakitermelés az utóbbi időben úgy felgyorsult, hogy az évtized végére Szumátra és Borneó esőerdejeinek 98%-át ki fogják irtani, hacsak nem tér ép eszéhez az a hatalom, akik ezt az eszement gátlástalan termelést megakadályozhatnák.

Az őserdők helyén katonás sorban növekedő pálma-ültetvényeket látunk ezen a képen. Csakhogy az erdő életet termel, az ültetvény pedig profitot, az élet elpusztítása által. Az erdő természetes működésével szemben a pálmaolaj iparszerű előállításához rengeteg műtrágyát és növényvédő vegyszert használnak, ami önmagában is nagy mértékben szennyezi a környezetet.







1990 óta közel egy Németországnyi területen számolták fel az őserdőket Indonéziában az olajpálmák miatt, ami által rengeteg őshonos állat pusztult el, illetve lett hontalan.






Óránként 300 focipályányi őserdőt égetnek fel az új ültetvények kedvéért, aminek következtében hatalmas lett a széndioxid kibocsájtás, és mint tudjuk ez a legfontosabb előidézője a globális felmelegedésnek. Arról nem is beszélve, hogy hány állat ég bent elevenen az őserdőkben, és kerülnek az őshonos fajok a kipusztulás szélére. (Pl. száz év leforgása alatt a 230.000 egyedszámú orángután állomány, mára alig 7300 tagot számlál Borneó és Szumátra vidékén a WWF adatai szerint.) Fontos megérteni, hogy nem mondhatjuk, hogy egy távoli eseményről van szó, mert a Föld bolygó immár kisebb, mint az iparszerű termelés: amit távolban pusztít a modernizáció, annak következményeként itt is felborul a rendszer működése. Ha valaki elpusztítja a tüdejét, a szervezet egésze fog elpusztulni.

A „fejlődés” velejárója a hagyományos értékrend és társadalom szétzúzása. A természeti környezetben az ún. természeti népek időtlen boldogságban éltek, míg a modernizmus vírusa által megbolondulva szó szerint maguk alatt vágják a fát, illetve égetik az erdőt. Az önfenntartó helyiérdekű élelemtermelés helyett a külső érdekű profittermelés kiszolgáltatott rabszolgái lesznek, mindennapos a gyerekmunka, éhbérért dolgoznak a környezetüket vesztett emberek. De nem csak a helyi természet és a helyi ember vesztese annak, hogy olcsón a gazdag világba lehet szállítani a pálmaolajat, illetve az iparszerű tájhasználat egyéb termékeit, hanem a globalizációban globálisak a következmények. Az eredendő rend, társadalom és gazdaság összeomlasztása nyomán a klíma is összeomlik – ezt hívják népszerűen „klímaváltozásnak”, illetve a becsapott, megnyomorított emberek a mi gazdagnak látszó világunkra özönlenek – ez pedig ugyebár a „migráció”...





Én csak annyit tudok tenni, innen Európából, Magyarországról, Budapestről, Zugló kertvárosának egy tetőtéri lakásából, hogy átlátom ezeket az összefüggéseket és pl. NEM-et mondok a pálmaolajra, és megpróbálok olyan termékeket vásárolni, amik pálmaolaj mentesek.

Ha minden kicsi ember NEM-et mondana, akkor talán meg lehetne állítani ezt az emberi embertelenséget!

A magára hagyott vidékek egy idő után fellélegeznek az ember okozta nyomás alól, és visszahódítják az őshonos növények maguknak a tájat, és talán az életben maradt néhány állat is visszanépesülhetne, de amíg a pénz az úr, addig ez csak leányálom.

Mindenesetre hívlak Téged is, hogy próbálj meg olyan termékeket vásárolni, amik nem tartalmaznak pálmaolajat.

Sajnos a natúrkozmetikumok, az egészséges címkével ellátott élelmiszerek is gyakran tartalmaznak pálmaolajat, ezért érdemes végignézni az összetételüket.

Ilyen neveken találod meg a pálmaolajat a termékekben:

Palm Kernel, Palm Kernel Oil (PKO), Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palm Stearine, Palm Kernel Stearin (PKs); Palm Kernel Olein (PKOo), Palmityl Alchohol, Palmolein,Partially Hydrogenated Palm and Palm Kernel Oil (PHP(K)O), Fractionated Palm and Palm Kernel Oil (FP(K)O), Palmitate – Vitamin A or Ascorbyl Palmitate, Glyceryl Stearate, Stearic Acid, Elaeis Guineensis, Palmitic Acid (Palmitinsav), Palmitoyl oxostearamide, Palmitoyl tetrapeptide3, Sodium Kernelate, Sodium Palm Kernelate, Hyrated Palm Glycerides, Cetyl Palmitate (palmitil-palmitát), Octyl Palmitate (oktil-palmitát)








Kedves Olvasóm! Gyere velem, s tegyünk az életért! Ha alkalmasnak találtad ezt a bejegyzést, kérlek oszd meg…

(Ha nem találtad alkalmasnak, írj jobbat és terjeszd jobban, mert nem akarok sivár világban élni!-)

A témához kapcsolódó cikkek, ha szeretnél még utánaolvasni:
http://greenfo.hu/hirek/2013/10/15/napi-6-12-orangutan-pusztul-el-a-palmaolaj-miatt
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/palmaolaj-vedd-orangutant-ha-tudod
https://www.theguardian.com/commentisfree/2015/oct/30/indonesia-fires-disaster-21st-century-world-media
http://talajdoktor.blogspot.hu/2015/12/indonezia-langokban-all-miert-fordul-el.html
http://backpacking.blog.hu/2015/01/09/a_kinabatangan_folyo_menten
http://papagajidomitas.hu/cikkek/id/689

2016. augusztus 29., hétfő

Szemét egy téma!

Kidobom, és akkor már nincs is! Nekem nincs szemetem.
Dehogynincs, csak maximum nincs nálad!!!

Mert azzal, hogy a szemetünktől megszabadulunk, a szemét még nem szűnik meg létezni, csak valahol máshol leledzik.


Magyarországon évente kb. 100 millió tonna szemét keletkezik, amelynek a 20%-a háztartási. A hulladékok egyik „legnépszerűbbje” a közel 450 év alatt lebomló műanyag vagy PET palack. Az évi 80 millió darab hulladék műanyag palack egymás mellé rakva elérné a Holdat.
A Csendes-óceánban két nagy sziget is található, mégpedig műanyag hulladékokból. Japán térségében található egy úgynevezett Keleti szemétfolt, Hawaii környékén pedig a Nyugati szemétfolt. A szigetek együttes teljes átmérője 2500 kilométer, ami több Magyarországnak felel meg, súlyuk körülbelül 100 millió tonna. A vízben lebegő szemétsziget vastagsága 10-30 méter is lehet. - írja a Greenfo


Az idén startolt a világ első óceántisztító rendszere, ami kb. 10 év alatt fel tudja számolni a csendesóceáni szemétsziget felét, feltéve ha mi nem gondoskodunk a folyamatos utánpótlásról.



Mert mi háziasszonyok / anyukák nagyon is jól ismerjük azt a "hiábavalóság" érzését, amikor állunk a mosogató mellett, próbáljuk elmosogatni az összes szennyes edényt, de a családunk többi tagja rendre rakja be az újabb mosatlant a mosogatótálcába. 


És minden okos anyuka rájön, hogy nem az a megoldás, hogy gyorsabban mosogat, gyorsabban pakol a gyereke után, hanem megtanítja a rábízottaknak, hogy pl. mindenki igyekezzen a legkevesebb mosatlant előállítani (nem kell minden iváshoz tiszta poharat elővenni).

Legyünk így a szeméttel is.

Ne vegyük meg a flakonos tiszítószereket, a szódabikarbóna és a citromsav is kapható papírzacskóban.

Ne vegyük meg a flakonos tusfürdőket, használjunk helyette szappant.

Ne vegyük meg a flakonos samponokat, a hajmosáshoz is remek alternatíva a szappan, de a következő bejegyzésemben egy még egyszerűbb hajtisztítót mutatok majd meg.

Nem újat veszünk, hanem újratöltjük. :)
A flakonos hajöblítő helyett használjunk ecetes vizet. ( 1 petpalackot befogunk erre a célra, és az évekig kiszolgál minket).

Ne vegyünk flakonos folyékony mosószereket, hanem készítsük el mi magunk a mosózselénket. (7 liternyi flakonra van szükségünk, és azt töltögetjük fel folyamatosan).

És ruhaöblítőt is készítsük el magunk, ne vegyük meg rendszeresen a flakonos öblítőt.



Ha csak ezeket megpróbáljuk megvalósítani, már rengeteget tettünk a környezetünkért, nem beszélve arról, hogy ez milyen jóérzést vált ki belőlünk, ami biztosan lelkünk épülésére szolgál.

Úgy bent, mint kint...


Ennél több tisztítószerre nincs is szükségünk.




Ha tetszett a bejegyzésem, és hasznosnak találtad, kérlek oszd meg az ismerőseid között, hagy jusson el minél több emberhez. :)

2016. augusztus 26., péntek

Tisztítószer mustra

Aki olvas engem, az tudja, hogy évek óta megszállottja vagyok az "amennyire csak tudunk, éljünk vegyszermentesen" mozgalomnak. ( Nincs ilyen nevű hivatalos mozgalom, de ezennel akár meg is alakíthatnám. :) )

Még belegondolni is rossz, hogy az életünk szinte összes területén bombázzuk magunkat különböző vegyszerekkel, sugárzásokkal, amiket nagyon nehéz kikerülni, de nem lehetetlen.

Az egyik fő vegyifegyver raktárunk a tisztítószeres polcaink. Az ott sorakozó sok színes flakont gond nélkül le tudjuk cserélni, mert van alternatíva,  hiszen rendelkezésünkre állnak olyan hagyományos anyagok, amik könnyen és olcsón beszerezhetőek, nem terheljük velük feleslegesen a környezetünket, se saját magunkat. 

Most megmutatom Nektek, hogy milyen "vegyszereket" használok a fürdőszobánk tisztításához, és bíztatlak Titeket is, hogy cseréljétek le a sok színes flakonba bújtatott vegyifegyvereket erre a néhány szerre.


Mindössze három alapterméket használok:

1. ECET - 10 %-os, ami az egyik legsokoldalúbb tisztítószer. Az ecetet ősidők óta használják általános fertőtlenítésre és tisztításra. Intenzív baktérium és gombaölő hatással rendelkezik. Kitűnő szagtalanító, vízkőoldó, valamint penészírtó tulajdonsága mellett jó fehérítő, és a makacsabb foltokkal is felveszi a versenyt. 
Sokaknak (nekem is) elképzelhetetlen az ablakpucolás más vegyszerrel. Ecetes víz, és az újságpapír verhetetlen páros. :)
A töményebb koncentrációjú keveréket (2/3 ecet - 1/3 víz), amit a kiürült piros szórófejes flakonban tartok, ablakpucolásra, és a fürdőszoba általános takarítására használom, míg a gyengébb koncentrátumot (kb. fele-fele arányban vízzel higítom az ecetet) mosáshoz használom öblítő helyett.

2. Szódabikarbóna, természetes szagtalanító, fertőtlenítő hatással rendelkező anyag, kis vízzel összekeverve remek súrolószer. Nagyszerű áztató és fehérítő szer, a  kávé, tea, de még a zsírfoltokat is kiveszi a ruhákból. 

3. Citromsav, jó vízkőoldó, a szódabikarbónával együtt kitűnő tisztító hatással rendelkeznek.

Mit - mire?

Mosás: évek óta nem használok gyári mosószert. Eleinte a mosódióval próbálkoztam, de nekem csalódást okozott. Tavaly megosztottam veletek egy barátnőmtől kapott mosózselé receptet, ez nagyon bevált nekem, azóta csak ezt használom. A receptet ITT találjátok.
Öblítéshez ecetes vizet használok, amit, ha kedvem tartja mosóparfűmmel illatosítok. Ennek a receptjét ITT találjátok.

Tükör tisztítása: Ecetes víz a piros szórófejes flakonból és összegyűrt újságpapír

Csempe, szaniterek, csaptelepek: A citromsavat és a szódabikarbónát egy az egyben összekeverem, ezzel beszóróm a tisztítandó felületet, majd az egészet megfújkálom a piros szórófejes flakonban lévő töményebb ecetes koncentrátummal. A vízköves részre töményebb citromsavat szórok, pár percig hagyom hatni, aztán egyszerűen egy nedves szivaccsal letörlöm.

WC kagyló: 4:1 arányban összekeverem a szódabikarbónát a citromsavval. (4 rész szódabikarbóna - 1 rész citromsav). Ezt beleszóróm a wc csészébe, kicsit hagyom, majd wc kefével az egészet átsúrolom.

Higgyétek el, hogy egy ilyen vegyszermenetes takarítás felér egy lelki welnessel.
Nem bántottam vele a környezetemet, nem engedtem le a lefolyón egy csomó méreganyagot! Igyekszem ennyit megtenni a majdani unokámért, hogy Ő is láthassa még, hogy szép a világ!!!



Ha tetszett a bejegyzésem, és hasznosnak talátad, kérlek oszd meg az ismerőseid között, hagy jusson el minél több emberhez. :)



2016. augusztus 25., csütörtök

A kecsketejes szappan dicsérete

Aki vissza akar térni az emberi léptékhez, az hamar megtapasztalja a szappan használat előnyeit. Magam régi szappan-használó vagyok, s igazából nem értem, hogy miért mondják sokan pl. kényelmesebbnek a tusfürdő használatát, miközben szappanozni egy kéz is elegendő, míg a tusfürdő kinyomásához 2 kéz kell – legalább:) A szappan komfortos és takarékos használatban megfelelő kiegészítők, szépséges szappantartók segítenek – beszélhetnék tehát a szappan-kultúra lakberendezési értékeiről is, de maradjunk a legfontosabbnál: magánál a szappan anyagánál.

Az én szappanjaim természetesek. Legalábbis engem nagyon megnyugtat, hogy nem titokzatos tudományos nevek hosszú listája adja az összetevőket, hanem egyszerűen a tisztítást biztosító lúg, párban az ápolást biztosító tápláló zsiradékokkal, és a kiegészítő luxus adalékanyagokkal, mint a kakaóvaj, a sheavaj, vagy a különböző iszapok, algák.


Leginkább a kecsketejes szappanokat ajánlom, mert ez soksorosan bizonyította a szó valódi értelmében gyógyító és ápoló hatását.




A kecsketej kalcium tartalmának köszönhetően különösen puhává, egészségesebbé varázsolja a bőrt.

Több mint 70 telítetlen zsírsavat tartalmaz, valamint Q10 koenzim található benne, ami ránctalanító, bőrfeszesítő, sejtregeneráló, bőrfiatalító hatással rendelkezik. 
Viszonylag alacsony az olvadáspontja, ezért már 37 C-on behatol a bőr mélyebb rétegeibe és könnyen felszívódik. Gyorsan hidratálja és táplálja a bőrt.
Felakasztható horgolt zsákban tartva megelőzhetjük a szappantartóban való esetleges szétázást.
Gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt a kecsketejjel készült szappanok, kozmetikumok tökéletes választás a száraz és érzékeny bőr ápolására. Sokszor bizonyított pl. ekcéma elmulasztásával.
A kecsketej természetes AHA sav tartalma hámlasztja a bőr fáradt felső rétegét és segíti a friss bőr képzését, fenntartja bőrünk megújulási képességét.

Tehát azon túl, hogy bőrbartát, praktikus, kézműves (valódi) személy készíti a terméket, még nem is beszéltünk a rengeteg kidobált tusfürdős flakonról, de ez majd egy következő bejegyzésem témája lesz.
Addig is jó szappanozást kívánok!!!


2016. augusztus 24., szerda

A háziszappan világnézete

Ahogy ígértem, további bejegyzésekkel járulunk hozzá a kézműves szappan becsületének emeléséhez.

Így a tanévre készülve elején had ajánljak tananyag komolyságú ismeretterjesztő filmeket, amik a szappan vs. tusfürdő kérdés világnézeti-értékrendi alapjait járják körül.

A természetes anyagokból, kézzel készült kézműves szappanok ember-léptékűek, míg a nagy ipari-kémiai háttérrel gyártott termékeknél a profit hatékonyabb termelése a legfontosabb szempont. Így terjedtek el a flakonos tusfürdők – annyira, hogy mára szinte különleges alternatív minőséget képvisel a háziszappan kultúrája.



Az élettel szemben a gazdasági érdekre épülő modern korunkban minden normális terméket kiszorított az iparszerű termék, ahol a polcállóság fontosabb szempont lett, mint a beltartalmi érték. Nagy kereskedelmi hálózatok adják el a nagy ipari üzemekben készült termékeket a tömegmédia által vezérelt tömegfogyasztóknak.


A modern kór leleplezéséről számos tanulmány, dokumentumfilm elérhető, pl. a „Villanykörte összeesküvés”, vagy a „Hülyeség kora”. Konkrétan a mi témánkban a legjobb „A kozmetikumok története” 8 percben.



A Katbo-szappanok kis léptékben, „saját családomnak” minőségben készítem egy normálisabb 21. század reményében.






2016. augusztus 23., kedd

Ne féljünk a szappantól...

Ahogy jön az év komolyabbik része, fogunk még foglalkozni a szappan kultúrájának ápolásával, mert célom a szappan becsületének visszaállítása.


Az új gyermek-kollekcióm kapcsán szeretnék tisztázni néhány alapkérdést, pl. hogy mi káros, és mi nem az. :)


Sok anyuka félti gyermeke bőrét a szappan szárító hatásától.

A tusfürdőkön büszkén hirdetik, hogy az adott tisztálkodószernek semleges a ph értéke, pedig a bőrre gyakorolt szárító és károsító hatást nem a szappanok lúgos kémhatása okozza, hanem a gyári tusfürdők vegyi összetétele. A tisztító lúgosságot az egészséges bőr perceken belül korrigálja, de a különböző kőolajszármazékok, mesterséges habzó- és illatanyagok, színezékek támadására nem készültünk fel az evolúció során.

A pici babák bőrének napi tisztításához elegendő a tiszta víz, a popsi tájék tisztításához pedig használjunk kecsketejes szappanokat. A patikai fürdetőkrémek is kőolajszármazékból készülnek, ezekben nincsen semmilyen bőrápoló anyag, ezzel szemben a kecsketejes szappanok bizonyítottan bőrtápláló hatásúak.

Új babaszappan kollekcióm az összetétele mellett a mérete és mintája is bababarát, bár továbbra sem  játékszer, hanem szappan. :)








2016. augusztus 22., hétfő

Az idén sem a Côte d’Azur-n nyaraltunk...


Az idei 4 napos nyaralásunk témája a beszélgetésen túl az agyagozás volt. :)
Korábban azt gondoltam, hogy ez az egyik olyan tevékenység, amit én biztosan sosem fogok csinálni, pedig az anyu hobbi keramikus, agyagunk, mázaink, korongozónk, kemencénk van otthon, valamint látom, hogy micsoda szépségeket készít az agyagból, és tudom, hogy Őt mennyire megnyugtatja az agyag simogatása, de én idén tavaszig óckodtam ettől a tevékenységtől. 
Aztán idén Húsvétkor elkészítettem életem első agyagtárgyát... (erről még majd írok bővebben).


Ahogy készültünk az idei balatoni nyaralásunkra, egyre világosabbá vált, hogy ezt a pár napot agyagozással szeretnénk tölteni.

Kézzel simogatott, (előzmények  ITT), hurkaedénykéket, poharakat készítettünk. Mindenki saját magának olyat, amilyenre vágyott.


A lányoknak megvoltak a saját terveik az edénykéken kívül. Illatmécses, kis macis dobozkák, ajándékok, stb.


 És miközben járt a kezünk, simogattuk az agyagot, készültek a csálécska, de annál több érzelemmel rendelkező tárgyacskáink, nagyon sokat, és nagyon jókat beszélgettünk és nevettünk.


Az edények teljes száradás után mennek a kemencébe, majd a mázazás utáni újabb égetést követően használatba is vehetjük őket.

Ez a nyaralás nem a napozásról, nem a városnézésről, nem a vásárolgatásokról szólt, hanem az együttlevésről, az együtt alkotásról, a jó értelembe vett összezártságról.



Nekem nagyon sokat jelentett ez a néhány nap - megtaláltuk a Privát Riviéránkat!-)


2016. augusztus 11., csütörtök

Egy kis betekintés a műhelyasztalomra

Szappankészítésem Zsófi lányomhoz kötődik.
Kiskorában az Ő bőre igényelte a kecsketejes szappanok testápoló hatását.
Bámulatosan látványos javulást eredményezett, a száraz viszketős kis bőrét pár használat után szépen meggyógyította.
Ekkor határoztam el, hogy én ezt meg fogom tanulni, mert azon túl, hogy tökéletesen bevállt nekünk, tehát folyamatos ellátásra lesz szükségünk, mint kézműves tevékenység is izgatta a fantáziámat.

fotó a műhelyasztalomról

2016. augusztus 10., szerda

A szappan illata

A friss szappan illata átlengi a műhelyemet.
Szép sorjában várják, hogy sötét és jól szellőző helyen 4 hétig pihenjenek, utána pedig bemutatkoznak a nagyközönségnek. :)

13866699_1148431028527578_409871378_n
Mai friss szappanillat ezekből a szappanokból árad…
13989528_1148431011860913_298164491_n

Kecsketej szappanok rózsabimbókkal

szappan2
Rózsabimbókkal díszített kecsketejszappanok.:)
Ehhez nincs mit hozzáfűzni, a szappan magáért beszél.

Új KatBo szappanok

Új formavilágra találtam.
A szappanjaim összetétele nem változott, továbbra is növényi alapú kecsketejes szappanokat készítek, amik azon túl, hogy selymesen kényeztetik a bőrödet, még a bőrproblémákra is megoldást nyújtanak.
szappan1
szappan3


Éretlen bodzabogyó

Direkt olyan növényt kerestem, amin még sok az éretlen bogyó, mert a bodzabogyó minél érettebb, annál kékebb színt fest.bodza0
Megfőztem a festőlevet. Se a festőlébe nem tettem semmilyen pácsót, se a gyapjút nem kezeltem semmivel.bodza1
Ilyen lett az első, kezeletlen adat.bodza2
A következő adag szalaggyapjúkat többféle képpen pácoltam úgy, hogy a festőlébe raktam a pácsókat. 1 óra állás után, felfőztem őket, majd másnapig hagytam a festőlében, amíg teljesen ki nem hűltek.
bodza3
A baloldalit nevezzük “Pác 1”-nek, a jobboldalit “Pác “”-nek. A “Pác 3”-ról nem készült fotó.
És íme a végeredmény:
bodza4
Balról: “pác 3″ ,”pác 3″ ,”pác 2”, “pác 1”, kezeletlen.
A különböző kémhatású pácsók nagyon eltérő végeredményt festenek.
bodza51
festett gézkendő:
bodzasgez
Pamutfonal:
bodzasfonal
Pácsó kísérletezésben vagyok, amint összeáll, szívesen küldök kipróbálásra, akit érdekel.