Termékeim

2019. december 15., vasárnap

Az utolsó hivatalosan is néris Luca napom


16. Néris Luca napomat "ünnepeltem" tegnap. Hivatalos néris szülőként az utolsót. Ebben az iskolában az a szokás, hogy a Luca napi vásáron minden osztály azt a portékát árusítja, amit maguk készítettek a gyerekek önállóan, vagy a szülőkkel közösen. Én jópár évig aktívan vettem részt a készülődésben is főleg, míg volt alsós gyermekem, aztán már csak mint "meghívott" kézműves vettem részt a vásárokon. A Luca nap a suliban hivatalosan két részből áll. Délelőtt két előre meghirdetett és a gyerekek által választott kézműves foglalkozáson vesznek rész a tanulók (két turnusban), és után kezdődik a vásár.
Az idén engem is felkértek, hogy készítsek valamit a gyerekekkel. 45 perc van rá, és tulajdonképpen bárki jöhet, az elsőstől a nyolcadikosig. Sokat gondolkoztam, hogy mi is legyen, ami belefér a 45 percbe, nem túl bonyolult, de azért látványos, és utána nem az asztalfiókban végzi.


A sok ötlet közül végül visszakeveredtem az eredeti "szakmámhoz". A jó öreg tű és cérna. (Nagyon érdekes érzés volt, mikor megszületett bennem ez az elhatározás, hogy nem gyékény, nem gyapjú, nem csuhé, és még sorolhatnám azt a sok mindent, ami szóbajöhetett. Olyan volt, mikor az embernek felajánlják, hogy mehet ide is, meg oda is, és mehetsz haza is...
Summa-summárum... közel 35 gyerkőc varrt ilyen kopogtatót. Mindenki a maga tudásához és ügyességéhez mérten készítette el, volt aki csak fércöltésekkel varrta fel a rátétet, és varrta össze a két szívet, volt, aki a rátétet ragasztotta, de volt egy kb 3-os kisfiú, aki akkor tanulta meg a pelenkaöltést, és valami hihetetlen gyönyörűséget készített, és el is készült a 45 perc alatt. Döbbenet volt, sajnálom, hogy nem fotóztam le. 
Nagyon jó segítőtársat kaptam, úgyhogy remekül telt a délelőtt. 



2019. december 7., szombat

Sheahab készítése lépésről-lépésre

Ebben a bejegyzésben a saját sheahab recpetemet osztom meg veletek.
A sheahab természetesen sheavajból készül, amit még kiegészítünk egyéb növényi olajjal, vajjal.

sheavaj egy közepesen kemény, sárgásfehér színű növényi zsiradék, amely egy Közép-Afrikában élő fa terméséből készül. A karité fa (Vitellaria paradoxa) 20 éves korában hozza első, nagy, szilvára emlékeztető, csonthéjas terméseit és akár 200 éven keresztül is terem.A növény gyümölcse a sheadió, akár 60-70%-os zsírtartalommal rendelkezik. Az érett gyümölcsök belsejét összetörik, vagy apróra darálják és vízzel keverve tűz felett óvatosan melegítik. A dió-őrleményből kiolvadó zsiradék a víz felszínén összegyűlik. Az eredmény egy közepes keménységű, törtfehér színű, édeskés, kissé füstös illatú növényi zsiradék, a sheavaj. E tradícionális elkészítés rendkívüli előnye, hogy a sheavaj igen magas A, E és F vitamin tartalmát képes megőrizni, továbbá nem tartalmazza a kémiai kivonáshoz alkalmazott vegyszerek maradékait. Az elkészült sheavaj színe, illata és pontos összetétele attól is függ, hogy a sheadiót melyik évszakban és tájon szüretelték.

A sheavaj könnyen felszívódik a bőrbe, hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét. A sheavaj "titka", hogy összetétele nagyon hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételéhez, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.


Receptem: 
2 ek sheavaj
1 ek kókuszvaj
1 ek kakaóvaj
2 ek jojobaolaj
2 ek sárgabarackmagolaj

Fázisok:

1 üvegedénybe kimérjük az összetevőket. (nekem porszerű kakaóvajam van.)



2.  vízgőz fölött megolvasztjuk:



 3. majd mélyhűtőben kihűtjük. - ez az egyetlen pont, ami egy kicsit kényes, mert azt az állapotot kell elkapni, amikor már meg van dermedve a teteje, de beszakad, mert az alja még lágy.


4.  Kis habverővel elkezdjük habosítani. Pillanatok alatt elkezd fehéredni, és a térfogata is megnő. Én erre a célra egy kis "baba" habverőt használok, talán még egy ősrégi Ikeás gyerekjáték. 


5. Miután készen van az alapkrém, üvegtégelyekbe töltöm. és csak ekkor csöppentem bele az illóolajat, így többfélét is tudok készíteni, majd egy fa saslikpálcával elkeverem az illóolajat a krémben. (Ha Te is szeretnéd különböző illóolajokkal növelni a krémed hatásfokát, akkor ajánlom, hogy ne műanyag tégelybe rakd a krémet, mert az olaj kikezdi a műanyagot.

A fenti receptből 120 ml krém készült. (2 x 30ml, és 1 x 60ml)
Ezt az adagot én háromféle módon illatosítottam. A 30 ml-s kiszerelésbe 3 csepp, a 60 ml-s kiszerelésbe pedig 5 csepp olajat tettem.)

1 levendulás: A levendula az olajok királynője, és nevéhez híven csodát tesz a bőrrel. Bármely bőrtípus ideális szépítőszere, a problémás bőrűeknek pedig kifejezetten ajánlott, akár pelenkakiütésre hisz használhatod a kisbabádnál, vagy napégésre, illetve bármilyen égésre. Amellett, hogy a levendula illóolaj csodákat tesz a bőrrel, még az idegeket is segít kisimítani.

2. grapefruitos: A száraz, problémás bőrűeknek kifejezetten ajánlott ez az illóolaj. A citrusfélék fényérzékenységet okozhatnak, úgyhogy napozás előtt semmi esetre se használj citrusos krémet, bármennyire is jó a celulitisz  ellen, de most téli időszak van, és én csak 1 cseppet tettem a levendula mellé, mert úgy éreztem, hogy kívánkozik bele. 

3. cédrusfa: fás, férfiasabb illatú illóolaj, ami szintén nagyon jó a problémás, illetve az igénybevett bőrre. 

Amennyiben Te is szeretnéd a krémeidet illóolajokkal feltúrbózni, legyél körültekintő, és csak terápiás minőségű olajat használj, mert a bőrön, illetve a szaglásodon keresztül védőgát nélkül jut a testedbe, és egy szintetikus olaj bajokat tud okozni. Sajnos az, hogy azt írják rá 100%-os természetes, semmit nem jelent, mert nálunk nincsen erre szabályozás, kozmetikai termékként vannak forgalomban az illóolajok.
Amiről tutira gyanús egy olaj, ha egységáron adják. Míg a levendulánál 100 kg virágból 1,5 óra lepárlás alatt lesz 1 kg illóolaj, addig pl. a rózsából 2500 kg! szirom 2,5 órás lepárlásából lesz 1 kg olaj, vagy pl. ott van a mirha, aminek 120 óra lepárlási ideje, tehát nagyon nem lehet őket egy áron adni. 
Órákat tudnék még beszélni arról, hogy mi a különbség a terápiás hatású illóolajak és az illataromák között, de ha egy illattól émelyegsz, megfájdul a fejed, akkor az bizony laboratóriumban készült és nem az anyatermészetben. 

Ha esetleg érdekelnek a terápiás olajak, vagy a krémmel kapcsolatban van kérdésed, nyugodtan keress meg itt, vagy a katboreka@gmail.com email címen, de a facebook Katbo Réka oldalán keresztül is felveheted velem a kapcsolatot.