Termékeim

2024. június 23., vasárnap

Illóolajos háziszappan egyszerűen



Hogyan készíthetsz otthon a bőröd saját igényeihez igazítva szappant anélkül, hogy lúg oldásával, recept számolgatásával bajlódnál?
Mutatok egy nagyon jó ötletet.
Nincs is másra szükséged, mint egy jó minőségű alapszappanra, illóolajra, és ha még turbózni szeretnéd, akkor valamilyen hidegen sajtolt növényi olajra. Esetleg használhatod az együtt elkészített akácvirágos olajat is, amiről korábban már készítettem egy videót.

Én natúr szappannak a dm-ben kapható dalli naturtiszta szappant ajánlom. Bőrbarát, jótékony visszazsírozó hatása miatt száraz bőrre ajánlott. Nem tartalmaz sem színezék, sem illatanyagot.

Elkészítési metódus:
- 1 db szappant reszelj le nagylyukú sajtreszelőn.
- 1 teáskanál víz hozzáadása után tedd fel a tűzhelyre melegedni.
- Addig melegítsd, míg massza szerű nem lesz - ez max 1-2 perc.
- Mivel csak enyhén langyos a massza, ezért egyből hozzáadhatod a tetszés szerinti illóolajat. Én 7 csepp levendulát adtam hozzá.
- Ekkor lehet hozzáadni 1 kávéskanál hidegen sajtolt növényi olajat. pl. Jojoba olajat, mandula olajat. Ha Te is készítettél velem akácvirág macerátumot, akkor abból is rakhatsz bele.
1 kávéskanálnál ne legyen több az olaj.
- Vedd ki a masszát, és kezd el egy fakanállal tömöríteni. A tömörödés mellett a formáját is ekkor kapja meg.
- 1-2 napra tedd kicsit félre, hogy teljesen visszaszáradjon.
- Az olvasztó edényt egy kis tiszta vízzel öblítsd át, és töltsd fel vele a folyékonyszappanos adagolót, amiről szintén volt már korábban videóm.

Készen is vagyunk.
Jó szappankészítést kívánok. :)



2024. április 9., kedd

Mivel mosogatunk

A hétköznapi mosogatószivacsok alapanyaga a poliuretán hab, amit a többi műanyaghoz hasonlóan főként kőolajfinomítói termékekből állítanak elő (benzol, toluol, paraffinok) petrolkémiai üzemekben.
Ezeknek a lebomlási ideje közel 1000 év.

A mosogatószivacsot a szakértők szerint hetente illene cserélni, mert a nedves közeg ideális táptalaj a baktériumoknak, és a gombáknak.
Számoljatok csak utána, hogy mennyi mosogatószivacs kerül évente a szeméttelepre- még akkor is, ha nem cserélgetjük hetente, mert az ecetes áztatással tökéletesen tisztán tartható.
Mint már arról korábban írtam, az ecet 1 perc alatt pusztítja el a gombákat, és 5 perc alatt számol le a baktériumokkal. Nincs más dolgod, mint 5-10 percre 20%-os ecetbe áztatni a mosogatószivacsot.
Mit tehetsz még, hogy csökkentsd a poliuretán szivacsok mennyiségét?
Egyszerűen cseréld le.

A klasszikus mosogatószivacs helyett érdemes alternatív megoldásokat keresni.
🍃
A legkézenfekvőbb, a cellulózszivacs. A cellulóz a növények vázanyagának egyik szerves összetevője. Ez a leggyakrabban előforduló szerves anyag a világon.
🍃
A másik jó alternatíva a luffa tök szivacs, amit akár Te is termeszthetsz a kertedben, vagy meg is vásárolhatod. Szívből ajánlom Enxe’s luffa szivacs - loofah termékeit. Enikő egy magyar őstermelő, szerintem vásárlásunkkal támogassuk őt a külföldiek helyett. (nem fizetett hirdetés)
🍃
Egyéb lehetőség a fanyelű, lószőr vagy gyökérkefe.
🍃
"Vileda" szivacs törlőkendő helyett sokkal környezettudatosabb megoldás a mosható "mosogatórongy", amit akár leselejtezett törölközőből Te magad is elkészíthetsz.
A felsorolt termékek életük végén a komposzthalmon fejezhetik be a pályafutásukat.



2024. március 10., vasárnap

Valóban hatékony tisztítószer az ecet?

Sokat beszélek az ecetről, de valóban olyan hatásos? Ennek kerestem utána, és találtam egy érdekes kutatást.
2021-ben a Tudatos Vásárlók Egyesülete különböző kedvelt fertőtlenítőszerek, valamint az ecet baktérium és vírusölő tulajdonságának laboratóriumi vizsgálatát kérte.
A Nébih által előírt magyar szabványban meghatározott módszert alkalmazva megvizsgálták a Domestos, a Sanytol, a Frosch ecetes tisztító, egy házi tisztítószer (víz, ecet, alkohol keveréke), és a 20%-os ételecet baktericid, és fungicid tulajdonságát (baktérium és gombaölő).
A reklámokban hallható "ismert kórokozók"-ra terjedt ki a vizsgálat, ami 4 baktériumtörzset, és 2 gombatörzset jelent.
Szobahőmérsékleten 60 perces behatási idővel mind az 5 szer egyforma hatékonysággal pusztította el mind a baktériumokat, mind a gombákat.
Az ecetre egy külön vizsgálatot is kértek, 1-5-10 perces behatási idővel.
Az eredmény az lett, hogy a 20%-os ételecet 1 perc alatt pusztította el a gombákat, és 5 perc alatt a baktériumokat.
Miért jobb az ecet, mint a domestos, vagy a Sanytol?
Számos kutatás szerint a túlzásba vitt fertőtlenítési mánia lehet felelős az asztmáért és a szénanátháért, és egyéb légzőszervi megbetegedésekért, emelett durván környezetkárosító hatásúak.
A Frosch ecetes tisztítószer jó megoldás, mivel a hatóanyaga az ecetsav (5-10%), a termék EU Ecolabel címkével rendelkezik, ami azt jelenti, hogy független hitelesítő szervezet vizsgálata igazolja a termék környezetbarát mivoltát. - ebből a vizsgálati eredményből az derül ki, hogy a 10%-os ecet is nagyon jól működik, mivel az említett tisztítószer is ilyen arányban tartalmaz ecetet, de a 10%-os ecet sokkal olcsóbb, mint a Frosch.
Miért használjunk ecetet takarításhoz?
-környezetbarát tisztítószer
- az ecetsavnak poláris, és apoláris fele is van, ezért széleskörű a tisztítóképessége. ( vizes alapú szennyeződés - poláris, zsíros alapú szennyeződés - apoláris)
- hatékony vízkőoldásra, zsíroldásra, üveg, tükör, ablak tisztítására - alkohol hozzáadásával még szebben tisztítja az üvegfelületeket,
- felmosásra,
- felületek fertőtlenítésére
- még mindig olcsóbb, mint a fent felsorolt takarítószerek. (Én a Spáros sajátmárkásat veszem.)
A Nielsen piackutató felmérése szerint az emberek 49%-a használ ecetet a mosáshoz, takarításhoz, további 11% jó ötletnek tartja, de még nem próbálta.
Mikor érjük el a 100%-ot?
Érjük el minél hamarabb

2024. február 29., csütörtök

Öblítő mustra

Ecet, vagy citromsav a bolti öblítő helyett.
Tudtátok, hogy az öblítő, a nevével ellentétben egyáltalán nem öblít, ellenben rengeteg káros anyagot tartalmaz a szervezetünkre, és a környezetünkre is. Az élővizek egyik legnagyobb "gyilkosa".
Az öblítők nem rendelkeznek tisztító tulajdonságokkal, nem javítják a mosás folyamatát.
Mérgezőek a vízi élőlényekre és biológiailag nehezen lebonthatók.
Az öblítőkre 2021 év végéig biztosan nem lehetett uniós ökocímkét kérni, sőt erre vonatkozó tervek sem voltak.
Keresgéltem a témában, de nem találtam frissebb adatot. Aki esetleg tud, az kérem írja meg.
Az öblítőtől annyit érdemes tudni, hogy nem a ruha öblítésében, tehát a mosószermaradék eltávolításában játszanak szerepet, hanem illattal, és bársonyos érzettel látják el a textilt azáltal, hogy egy bevonatot képez a textilszálakon, ami igaz, hogy érzésre puhábbá teszi az anyagot, gátolja a műszálas ruhák elektrosztatikus feltöltődését, segítheti a vasalást, sőt a ruha száradását is gyorsítja, de gátolja a nedvességfelvevő képességét is - pihe-puha virágillatú a törölköződ, csak éppen a vizet nem szívja be-, és a szervezetünkre, és a természetre is káros hatással van.
Miből is állnak az öblítők?
1. Kationos felületaktív anyagok
mi a baj vele?
-kimutatottan elősegítheti az asztmát
-károsíthatja a szaporodórendszert
-a puhaságot egy viaszos réteg biztosítja, ami miatt nem szívja be a textília a nedvességet - a nem jól szellőző ruhák gombás fertőzéseket okozhatnak ruha
-az élő vizekre nézve károsak
2. Illatanyagok
mi a baj vele?
illatosításra több száz bevizsgálatlan, a fogyasztók számára megismerhetetlen vegyületet alkalmaznak a gyártók, amik allergének, asztmát, ekcémát okozhatnak, rákkeltőek, fejfájást okozhatnak.
3. Színezék, tartósítószerek
mi a baj vele?
Bőrirritációt, ekcémát okozhat, és folyamatosan terheli az immunrendszert
Végezetül csomagolásuk műanyag hulladék terhelik a környezetet.
Mivel lehet kiváltani?
A korábban már oly sokat emlegetett ecettel, vagy a citromsavval, ami gyengédebb, mint az ecet, de legalább olyan hatékony.
Egy kisebb edénybe tegyünk 1-2 teáskanál citromsavat, majd engedjük fel a csapból langyos vagy meleg vízzel.
Miután feloldódott, öntsük az öblítős rekeszbe.
Ezt is illatosíthatjuk illóolajokkal, vagy mosóparfümmel.
forrás:tudatosvasarlo.hu



2024. február 27., kedd

Öblítő házilag

"Az ökosNő, az okosNő" / 5. rész - ecet kisokos / öblítő
Mire is használom az ecetet a háztartásomban?
Étkezésre csak almaecetet használunk. Ezt vásárolom is, és saját magam is készítek. (idén megpróbálok annyit csinálni, hogy ne kelljen vennünk).

A "sima" ecetet nem étkezési célra használom.

Mire is jó?
Az ecet savassága, zsírbontó tulajdonsága, és fertőtlenítő hatása miatt nagyon jó tisztítószer.
Nagyon hatékonyan alkalmazható tükör, ablakok, üvegek, kerámiacsempék, lefolyók, mosdókagylók, kádak, zuhanykabinok, szemétgyűjtők, laminált padlók, csaptelepek tisztítására. Márvány, gránit, és terméskő felületeken nem használható, mert oldja a meszet.
Segít megszabadulni a vízkőtől, a szappanlerakódásoktól, a kosztól, a zsíros felületektől.
Sütőt, a hűtőszekrényt, mikrohullámú sütőt, mosogatógépet, kávéfőzőt is tisztíthatunk vele.
Nagyon jól lágyítja a vizet, ezért tökéletes öblítő.
Nem tudom, tudtátok-e, de a "klasszikus" öblítőkben olyan anyag található, ami gyengíti a textilek vízfelvevő képességét, ezért az agyonöblítőzött pihe-puha törölközők pont a valós funkciójukat nem tudják ellátni. Nem szívják jól a vizet.

Hogyan kell használni öblítőként?
- mosásonként 1 dl 20%-os ecetet önts a mosógép öblítő tartályába. Az ecetbe csöppenthetsz néhány csepp illóolajat is, vagy a korábban mutatott citrushéjas ecetet is használhatod.
Fertőtlenít, szagtalanít, lággyá teszi a ruhákat, és élénkíti a színüket.
Nem mellesleg olcsó, és környezetbarát.


2024. február 26., hétfő

Citrusos ecet

"Az ökosNő, az okosNő" / 4. rész - illatos ecet

Ez a nagyon finomnak tűnő folyadék akár limonádé is lehetne, de nem az. 

Cirtushéjas ecet ázik a konyhaablakban (a fenyőágas mellett) kb 1 hete.
 
Mostmár akár le is lehetne szűrni, de ha tovább áll, akkor sem lesz semmi baja.
Az ecet az az összetevő, ami a házi tisztítószerek egyik fő alapanyaga, de én mosáshoz is ezt használom gyári öblítő helyett. 
Egyáltalán nincsen tőle ecet illata a ruháknak, nem képződik csúnya trutymány a mosógép öblítőadagoló fiókjában, és a vízkőtől sem kell tartanom, a ruhák pedig puhák lesznek.

Legalább 15 éve nem vettem bolti öblítőt, és őszintén mondom, hogy egyáltalán nem is hiányzik.
Önmagában is tökéletes, de ha valamilyen növényi részt áztatunk benne, akkor kap egy plusz hatóanyagot, illetve illatanyagot is.
 
A fenyőágakon, citrom és narancshéjakon kívül áztathatunk benne levendulavirágot, orgonavirágot a finom virágillat miatt.



2024. február 21., szerda

Komposztálás 2 rész

"Az ökosNő, az okosNő" / 3.b rész


Fotytatnám a tegnapi komposztálás témáját. A korábbi bejegyzésemben azoknak próbáltam ötleteket adni, akik úgy érzik, annak ellenére, hogy nincs kerti komposztálójuk, mégis kezdeni szeretnének valamit a konyha zöldhulladékkal.

Biztos vagyok benne, hogy aki "zöldhulladék donorrá" válik, az előbb-útóbb eljut oda lelkileg, hogy saját beltéri komposztálója legyen. 

Ők két lehetőség közül is választhatnak:
1. Bokashi konyhai komposztáló
2. Giliszta komposztáló
Nekem egyik fajtáról sincs személyes tapasztalatom, mert mi a kertben komposztálunk (kb 20 éve), de neten sok infó található. Elég a youtube-on beírni , hogy "beltéri komposztálás", nagyon sok hasznos, tapasztalatokra épülő videót találtok.

Tudom, hogy az életmódváltás nem egyszerű. Általában akkor szokott bekövetkezni bármiféle formája, amikor éri az életünket valamilyen olyan behatás, legtöbbször betegség, ami változtatásra ösztönöz bennünket. Sokáig még a betegséget sem vesszük észre, de amikor jön egy komoly diagnózis, akkor azért a legtöbbünk leül, hogy na akkor hogyan legyen másként?

Földanya beteg, beteggé tettük...

Ideje - sokak szerint már késő is - hogy másként tegyünk.

Én hiszek abban, hogy minden kis lépésekkel kezdődik. És igen, lehet, hogy a kis lépésekre már nincs elég idő, de aki elkezdi a kis lépéseket, nagy valószínűséggel az fogja tudni megtenni a nagyokat is azzal a lelkesedéssel, ami segítőleg támogatja az átállás esetleges kényelmetlenségeit.
És ebben az életmódváltásban is az a csodálatos, hogy a Földnek is, és a Te lelkednek is jót teszel vele.
De kezd el már Ma!



2024. február 20., kedd

Komposztálás 1. rész

"Az ökosNő, az okosNő" / 3.a rész

A zero waste életforma 5 "R", vagy 5 "K"szabálya:
1. Refuse - Köszönöm, nem kérem (nem fogadom el csak azért, mert ingyen adják - pl- szóróajándékok)
2. Reduce - Kevesebbel is beérem
3. Reuse - Kijavítom és újrahasználom
4. Recycle - Külön gyűjtöm
5. Rot - Komposztálom

A komposztálásról szeretnék most írni azoknak, akik nem tudják megoldani, hogy saját komposztálójuk legyen, de késztetést éreznek arra, hogy a konyhai zöldhulladékukat visszaforgassák a természetbe, és ne a kommunális kukába dobják.

Keressetek egy olyan helyet, ahol szívesen fogadják a zöldhulladékotokat.
- Lehet, hogy két házzal odébb olyan család él, akik komposztálnak, és szívesen befogadják a Ti zöldhulladékotokat.
Ha nem ismersz ilyen személyt, akkor elviheted a komposztálni valódat a
- Közösségi komposztálókba is. A Humusz oldalán található egy lista ezekről a közösségi helyekről. A lista biztosan nem teljeskörű, mert szinte csak budapesti cím van feltüntetve, miközben más városokban is található már ilyen lehetőség. (A Humusz bejelentések alapján bővíti a listát.)
- Illetve létezik egy applikáció, amin meg lehet nézni, hogy hol van a közelben olyan család, aki regisztrált és szívesen fogadja a környékben élők zöldhulladékát.(sharewaste)

Tudom, hogy ez plusz energiát és időt követel, de a gyerekeinket elhordjuk különórákra, mert úgy érezzük, gondoljuk, hogy az jó Nekik. A komposztálás pedig jó Földanyának... és ami jó Földanyának, az nagyon jó nekünk is (embereknek).




2024. február 16., péntek

Tiszta víz petpalack nélkül

"Az ökosNő, az okosNő" / 2 rész
A háztartásunk vezetése a mi feladatunk. Rajtunk, Nőkön múlik, hogy mivel tápláljuk a családunk testét, lelkét.

Ha Földanyára is úgy gondolsz, mint a családod tagjára, arra az Anyára, aki nélkül az életünk elképzelhetetlen, akkor biztos vagyok benne, hogy ökotudatosabban hozol döntéseket.

𝐀 𝐯í𝐳𝐭𝐢𝐬𝐳𝐭í𝐭ó 𝐤𝐚𝐧𝐜𝐬ó

Magyarországon évente 1,7 milliárd (50.000 tonna) PET palack kerül forgalomba.
27 európai országból 2017-ben Magyarországon volt a legmagasabb az egyszer használatos italcsomagolás-hulladék egy emberre jutó mennyisége, ami 2019-ben is tovább nőtt. Ez utóbbi kimutatás szerint a magyar lakosság mintegy kétmilliárd PET, alumínium és üveg italcsomagolást dobott ki egy év alatt, ami egy főre vetítve 211 darabot jelent - olvasható egy 2021-es írásban a Reloop oldalán.

Súlyos belegondolni, hogy ez a szám úgy jön ki, hogy sokan vagyunk, akik 1 év alatt szinte semennyi egyszerhasználatos csomagolású üdítőt nem vásárolunk.

Jelenleg a világ óceánjai több mint 150 millió tonna műanyaghulladékkal szennyezettek, ráadásul az összes tengeri hulladék közel fele egyszer használatos műanyag, többek között palackok és kupakok, írja a Humusz Szövetség egy közleményében.

A szelektív gyűjtés nem hozta meg a hozzá fűzött reményeket, ezért január 1-től bevezették a visszaválthatós rendszert.

Én nagyon bízom benne, hogy ez a megoldás már sokkal nagyobb sikerrel fog járni.

De igazából az a PET palack nem válik csak szemétté, amit le se gyártanak!

És, hogy mennyit nem gyártanak le, az rajtunk, vásárlókon múlik.
Még mindig sokan vásárolnak műanyag palackba zárt vizet, ami több okból is érthetetlen...
Szennyezi a környezetet, de szennyezi a saját testét is, aki palackozott üdítőt, vagy ásványvizet vásárol.
Rengeteg tanulmány olvasható már a témában.

A PET palackok hő hatására olyan anyagokat bocsájtanak ki, amelyek az ásványvízzel vagy az üdítőitallal oldódva, rendkívül károsak lehetnek az emberi szervezetre. Ha az ásványvíz sok időt tölt ezekben a palackokban, akkor a műanyagból különböző vegyi anyagok kezdenek kioldódni a palack tartalmába. Ilyen eset lehet például, ha a kocsiban felejtjük az üdítőnket, vagy a napon hagyjuk, de még az is rizikós lehet, ha csak sokáig állni hagyjuk a folyadékot a palackokban és ezt követően fogyasztjuk. Arról nem is beszélve, hogy a savas üdítők, vizek még inkább bomlasztják a műanyagüveg összetételét, így felmerül a kérdés: vajon mit iszunk valójában?

Hormonok a palackozott vízben?
A frankfurti Goethe Egyetemen végzett kutatások megállapították, hogy ösztrogénhez (női nemi hormon) hasonló anyag oldódik ki a műanyag PET palackból a benne tárolt vízbe. Martin Wagner a kutatás vezetője így fogalmazott: „Ha műanyag palackos vizet iszol, akkor nagy valószínűséggel ösztrogénszerű anyagokat is iszol.” Az ösztrogén jellegű vegyületek az úgynevezett „környezeti hormonok” közé tartoznak, és utánozzák, vagy semlegesítik a szervezet által előállított hormonok hatását.

Mostmár rátérek a megoldásra is.

Bár a képen úgyis látjátok, hogy mi lehet egy olcsó, környezet- és egészségkímélő alternatívája a palackozott ásványvizeknek azok számára, akik nem tudnak/akarnak központi víztisztító rendszert beszerelni, vagy vízadagoló automatát vásárolni.
Ezek a kancsók általában a klórt, a vízkövet és az ólmot szűrik ki.
Nagykörűben annyira klóros a víz, hogy jellemzően csak azok tudják meginni, akik ott születtek. 
Mi nem ott születtünk, úgyhogy nekünk a jóízű ivóvíz biztosítása mindig problémát okozott.

Budapestre, és Nagykörűbe is vettem 1-1 kancsót, azóta ott is megoldódott az ivóvíz gond.
Teljesen elveszi a kellemetlen klór ízt.

Nem akarok márkák között különbséget tenni, mert semmi tapasztalatom nincsen más kancsókkal, mi a BWT típusút használjuk.
A nagyobb szennyeződések kiszűrése mellett a benne található ioncserélő felfogja a vízkövet okozó anyagokat, valamint a nehézfémeket, például az ólom és a réz nagy részét, és magnézium-​ és hidrogén ionokra cseréli ki azokat.
Csak egyszer kell megvásárolni a kancsót, utána már csak a szűrőt kell cserélni.
A háztartásunk vezetése a mi feladatunk. Rajtunk, Nőkön múlik, hogy mivel tápláljuk a családunk testét, lelkét.


Ha Földanyára is úgy gondolsz, mint a családod tagjára, arra az anyára, aki nélkül az életünk elképzelhetetlen, akkor biztos vagyok benne, hogy tudatosabban hozol döntéseket olyan aprónak látszó dolgokban is, minthogy milyen vizet iszik a család.

2024. február 14., szerda

Bevásárlás környezettudatosan

A környezettudatos élet nem más, mint a szokásaink megváltoztatása.
Sokszor nagy felbuzdulásunkban nagyon sok mindent szeretnénk megváltoztatni a háztartásunkban, életvitelünkben, ami pár héten belül szalmalángként lobban el.

Kis lépésekben kell haladnunk.

Tudjátok, hogy mi ez?
A méretéből adódóan akár lehetne papírzsebkendő tartó is, de nem az.
Ez egy rossmannos bevásárlótáska.

Sokévnyi vászontáska és "necc szatyor" tapasztalatával a hátam mögött, őszintén mondom, hogy ez a szatyor vált be a legjobban.

16 éve kezdem el a háztartásunk hulladék- és vegyszermentesítését.

Az ökotudatos élet tulajdonképpen nem más, mint a szokásaink lecserélése. Sajnos mi még abban a "tudatban" nőttünk fel, hogy minden erőforrásból van bőven, és nyugodtan lehet pazarolni. A háborús szűkölködés után ez a hozzáállás nagy erővel söpört végig a világon.

Mivel a környezetkímélő szokásokat nem szívtuk magunkba otthon, ezért saját magunknak kell kialakítani és használni, hogy a gyerekeinknek már ez legyen a "normális".

Az a tapasztalatom, hogy sok esetben azért bukik meg a saját bevásárlószatyor használata, mert a klasszikus vászontáskák nagy helyet foglalnak a táskánkban, a vállpántjuk össze-vissza tekeredik, a hálós táskába beleakad a kulcs...
Egyszóval nem kényelmes.

Ez a szatyor nagyon pici helyen elfér, hihetetlen sok minden belefér, és nagyon nagy a teherbírása.

Csak azt a szokást kell kialakítanunk a használatához, hogy miután hazaértünk a vásárlásból, és kipakoltunk belőle, azonnal összehajtogatjuk, visszatesszük a tokjába, és mehet is a táskánkba. Ezzel a mozdulattal van vége a bevásárlásnak.

Ez pont annyira válik egy idő után automatikussá, mint ahogy étkezés után a tányért elmosogatod, vagy beteszed a mosogatóba, mosogatógépbe. Vagy a levetett ruhát a szennyesbe.
Mindannyiunk okos döntésére szükség van ahhoz, hogy 100 év múlva a történelemkönyvek szereplői lehessünk.
Szerintem az "ökosNő", az "okosNő" 



Tejmatek

Tejmatek.

4 liter tejből gazdálkodtam.

Lett belőle:
200 g sajt
100 g orda ( ricotta,)
280 g tejföl
170 g túró
Kb 3 liter savó

4 liter tej ára: 1600 ft.

Ezek valóban azok a tejtermékek, amit a nevük takart még 80 éve.
(és árban is sokkal jobban jövünk ki).