Termékeim

2022. április 12., kedd

Kaputámaszték

 



Nagyon finom kalácsot sütöttem tegnap, és el is döntöttem idén Húsvétra is ezt a fajta kalácsot fogom megsütni.
 
Recept:

kelt tésztához:
50 dkg liszt
6-7 dkg vaj
2,5 dkg élesztő
2 tojássárgája
2,5 - 3 dl tej
1 ek cukor
csipet só

Mák töltelékhez:
25 dkg mák
12 dkg cukor
1 dl tej
reszelt citromhéj ( vagy terápiás minőségű citrom illóolaj).

A receptet Borbás Marcsinál találtam. (A médiaklikken keressétek "kaputámaszték" néven. -B.M. szakácskönyve)


Szójaszappan



Szappankészítő múltam sok évre tekint vissza, (itt olvashatsz rólaviszont évek óta már csak saját használatra készítek szappanokat. Ha jól számolom 5 éve nem készült nálam nagyobb mennyiségben szappan.

Egy kora márciusi délután (általában minden új ötletem tavasszal érkezik meg hozzám) egyszercsak a fejembe hasított egy azonnali kivitelezést igénylő ötlet. 

Szójaszappanok készítésébe kezdtem. Már korábban is tudtam a szójabab bőrre gyakorolt jótékony hatásáról, de hogy szappan készülne belőle, arra magyar hivatkozást sehol nem találtam, úgyhogy az eddigi tapasztalatok alapján álltam neki a készítésének. 


Egy kis ismertető a szójabab bőrre gyakorolt pozitív hatásáról: 

A szójababban rengeteg bőrszépítő anyag található, ami alkalmas a ráncok finomítására és a szemkörnyéki sötét karikák csökkentésére.

A szójaital külsőleg való alkalmazása esetén csodásan ápolja a bőrt.

A szójababok – amelyek valójában olajban gazdag magvak – E-vitaminban, kalciumban, magnéziumban, cinkben, valamint B-vitaminokban bővelkednek. Továbbá megtalálható bennük a bőr számára értékes lecitin, ami egy lipidféle, és a sejtmembrán felépítésében is szerepet játszik.

Magas az antioxidáns tartalma, emelett bőrpuhító és vízmegkötő hatással is rendelkezik, ezáltal hatékonyan csökkentheti a ráncok mélységét.

A szójaital kétféle módon növeli a bőr hidratáltságát: feltölti nedvességgel, valamint olajokkal és fehérjékkel erősíti védelmi rendszerét.

A szójatej fitoösztrogéneket is tartalmaz, melyek egészségügyi hatásairól megoszlanak a vélemények, ám leginkább a fogyasztásuk során, a szervezetben fellépő hatásmechanizmusokról szólnak a kutatások.

Az azonban már régóta ismeretes, hogy a bőrbe juttatott fitoösztrogén molekulák aktiválják a kollagéntermelésért felelős sejteket, hozzájárulnak az elasztin előállításához, így fokozzák a hámréteg rugalmasságát, vagyis lassítják a bőröregedést.

Új szappanjaim szójatejből készülnek. Vegán termékek, nem tartalmaznak állati eredetű összetevőt, valamint pálmaolaj mentesek. Erről már korábban írtam bővebben, > itt olvashatod el. 

Először természetesen csak egy kis adagot készítettem, pontosítottam a receptúrát, kerestem a megfelelő adalékanyagokat, és jelenleg teszteljük őket. 
Az eddigi tapasztalatok nagyon kedvezőek. :)

Azóta két nagyon adag szappan készült, amik jelenleg még az érési folyamaton mennek keresztül, ami 4 hetet vesz igénybe.

Azt biztosan tudom, hogy tömegtermelést én ezuttal sem szeretnék vállalni, mert az alap habitusom nem bírja a monotonitást, de kis mennyiségben elérhető lesz bárki számára. 







2022. április 4., hétfő

Arckrém hibiszkusszal



Aki ma natúr kozmetikumot keres, nincs akkora bajban, mint amilyen én voltam fiatalabb koromban. 
Szinte mindentől kiütéses lett az arcom. 

Felnőttként derült csak ki, hogy perubalzsam allergiám van, ami az akkori kozmetikumok nagyrészében megtalálható volt. 

Ma már rengeteg natúr kozmetikum kapható, sőt, akiben van egy kis "boszorkány vér", maga is készíthet az otthonában tiszta, vegyszermentes kozmetikumot. 

Akik korábban is olvasták a blogomat tudják, hogy 2012-ben elvégeztem egy 8 modulos natúr kozmetikum készítő képzést, amit mestervizsgával zártunk. 

Imádtam a képzés minden másodpercét. Akkor már elkötelezett híve voltam a vegyszermentes háztartás megteremtésének. 

Tudom, hogy a házi kencék készítésétől sokatokat visszatart a túl sok különleges alapanyag beszerzése.
Ezért én azt ajánlom, hogy találj egy nagyon jó alapkrémet, amit turbózz fel különböző hatóanyagokkal. 

Fontos az alapkrém minősége.
Mindenképpen olyat válassz, ami természetes összetevőkből készül, akár meg is ehetnéd.

Én a képen látható "botox" hatású krémhez nagyon magas aloe vera tartalmú alapkrémet és zselét választottam.
Ehhez hibiszkusz macerátumot és hibiszkusz "teát" adtam.

A krém készítésének lépései: (50 ml-s krémes tégelyben)

2/3 rész Aloe Moisturizing Lotion (hidratáló krém)
1/3 rész Aloe Vera Gelly
1 ek hibiszkusz virág macerátum, melynek elkészítéséről ITT olvashatsz.
1 ek hibiszkusz virág tea, amely jelen esetben úgy készült, hogy a vízfürdőből kivett és leszűrt virágra 1 evőkanál rózsahidrolátumot (aromavizet öntöttem) és 15 percig állni hagytam, majd ezt is leszűrtem.

Az összes összetevőt összekeverjük, és készen is vagyunk. 


Az Aloe Vera nagyon jó gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású, segíti a bőr regenerálódását és hámosítását is. Bármilyen típusú az arcbőrünk, az Aloe Vera megoldást kínál a megfelelő ápolására.

A hibiszkusz ragyogóbbá teszi a bőrt. Az antioxidánsok és a vitaminok mellett kisebb mennyiségben almasavat és citromsavat, melyek hámlasztóként funkcionálnak: eltávolítják az elhalt hámsejteket, segítik a hegek gyógyulását. Hatékony a pattanásokat és a mitesszerek ellen, így tisztává, egységesebbé és puhává varázsolják az arcot.
Belsőleg fogyasztva, virágból készült tea igen gazdag C-vitaminban és antioxidánsokban, főleg myricetinben. Fogyasztása nem csak az immunrendszert erősíti, de serkenti a kollagéntermelést, illetve lassítja a kollagén lebomlását, így késlelteti a bőröregedést, és feszesebbé teszi az arcot. 
Emellett a kutatások azt is bizonyították, hogy a rugalmasságért felelős fehérje, az elasztin bomlását is lassítja, ennek köszönhetően pedig megelőzi, illetve csökkenti a ráncokat.

Napi 1-2 csésze fogyasztása javasolt. A tea ugyanis amellett, hogy az egyik legerősebb vízhajtó, csökkenti a koleszterinszintet, szabályozza a vérnyomást, regenerálja az izmokat és az ízületeket, sőt még szorongásoldóként is funkcionál. Terhes kismamáknak azonban nem javasolt a fogyasztása.
----------------
forrás: femina.hu