Keresés

2015. május 1., péntek

Festőnövény lista

kép forrás

Tavasz / Nyár

Csalán
/Urtica dioica/
Jól ismeri mindenki, a találkozást nem felejtjük el vele. Friss csalánlevéllel halványzöldre festhetjük a gyapjút. Sárgát ad, ha a friss leveleket megfőzzük, ecetet és timsót adva hozzá. Sárgát fest a gyökere is, ha apróra vágva, timsóval gazdagítva, néha felmelegítve, 1-2 napig a gyapjút benne hagyjuk. 
 
Farkaskutyatej /Euphorbia cyparissias/ 
Sárga virágai áprilistól egészen őszig megtalálható az utak mentén, réteken. Sárgára fest, a növényt 1-2 óráig főzzük, timsót adunk a lébe, és bele tesszük az anyagot.

Cserszömörce /Cotinus coggyria/ 
Lejtőkön, sziklás oldalakon találjuk. Régen "Magyar Sárgafa" néven elismert cserző és festőszer volt. Lombja, ágai sárgára festenek. Májusban gyűjtjük, szárítva tároljuk. Festéshez megfőzzük, leszűrt levében 1-2 órán keresztül melegítjük az anyagot. Pácolás nélkül is tartós lesz a szín.

Szurokfű /Origanum vulgare/ 
Virágos leveles szára a barnától a feketéig fest. Régen a vargák festőfüve volt. 
 
Bodza /Sambucus/ 
A legrégebbi európai festőnövény, bogyóiból halványibolyaszíntől a kékig sokféle árnyalatot érhetünk el töménységtől függően. 
 
Festő pipitér /Anthemis tinctoria/ 
Kinyílt virágait használjuk, timsóban pácolva sárgát fest. 
 
Aranyvessző /Solidago vigaurea/ 
Erdőszéleken találjuk, gyógynövény, virágai timsóval sárgát, szárával együtt zöldessárgát, pácolva vasgáliccal sötétzöldet ad. 
 
Festő rezeda /Reseda luteola/ 
Ártereken köves lejtőkön él, szeptemberig virágzik. Festéshez az elvirágzott növényt használjuk. Sárgát fest, de ha vasgáliccal pácoljuk, olajzöldet kapunk. 
 
Festő rekettye /Genista tinctoria/ 
 Június-júliusban nyílik, domboldalakon találjuk sárga pillangós virágát. Kis cserje. Sárgát fest, timsóval mélyíthetjük a színt. Régen ez a növény adta a székely szőttesekhez a jellegzetes dohányszínt, a tubáksárgát.

Vérehulló fecskefű /Chelidonium majus/ 
Májustól virágzik. Gyógynövény. A teljes növényt használjuk , timsóval sárgát fest.

Kutyabenge /Frangula alnus/ 
Nedves erdőszéleken, árokparton nő, főzete világosbarnát ad.

Ősz / Tél

Ősszel a termésekből és színes falevelekből válogathatunk. 

A nyírfa, vadalma és vadkörtefa leveleivel homokszínre, sárgára és barnára festhetünk. 

Borostyán /Hedera helix/ 
Terméseiből szürkét festhetünk A bogyókat egy napig áztatjuk, kevés ecetet és vasgálicot teszünk bele. Felmelegítjük, lassan melegítve a gyapjút addig hagyjuk benne, amíg a kívánt színt el nem éri. 

Vadgesztenye /Aesculus hippocastanum/ 
Fontos gyógyszeripari alapanyag. Leveleit, virágát, gesztenyéjét használjuk festéshez. A levelek sárga-barnát , a virágok sárgát, a gesztenyék barnát adnak.

Fagyal /Ligustrum vulgare/ 
Kedvelt dísznövény, de erdei tisztásokon erdőszéleken is gyakori. A levelek ágak, sárgát, rézgáliccal zöldet adnak. Bogyói timsóval kéket, rézgáliccal zöldeskéket adnak.

Kökény /Prunus spinosa/ 
Szúrós növény. Festésre a virága, termése, kérge használható. A virágok narancssárgára, bogyója vörösre, kérge vörösesbarnára fest.


Virágos kert

Kertekben is találunk festésre alkalmas növényeket:
Rózsa; szirmaiból rózsaszín, piros festéket kapunk.

Rézvirág aranysárga színt ad.

Körömvirág sárgán fest. 
 
Hársfavirág homokszínt és sárgát kapunk

Festő mályva /Althea rosea/ 
Neve is arra utal, hogy festhetünk vele, ibolyaszín virágait gyűjtjük. Szürkéslila, lila színt fest. Gyógynövény. Szirmait árnyékban szárítsuk, és sötétben tároljuk!

Sáfrányos szeklice /Carthamus tinctorius/ 
Kedvelt kerti növény, az igazi sáfrány pótlására használták régen, szépen festhetjük vele leveseinket is. Áztatással sárgát kapunk.

Dió /Juglans regia/ 
Szárított diólevélből khakizöldet , friss leveléből pedig barnát kapunk. A dióbarkák sárgát adnak. Zölddióval sokféle barnát, feketét a barnuló dióhéjból kapunk.


Konyhakert

Vöröshagyma
: A legközönségesebb házi festőszer, héja a sárgától barnáigtöménységtől függően fest. 

Lilakáposzta: kékesszürke színt ad.

Sárgarépa zöldje: Sárga színt ad. 
Egy recept:: 10 dkg répazöldje; 500gr gyapjú. Timsóban pácoljuk egy órát, majd 3 napot pihentetjük. Festés: 1 órát csendesen főzzük.

Ez természetesen nem a teljes listája a festésre alkalmas növényeknek. Próbálkozzatok mindenfélével, ott vannak még a zuzmók, a gombák. Szinte kimeríthetetlen a festőnövények tárháza.

Wikipedia - Festőnövények listája
forrás: www.geographic.hu, www.nemez.hu

Fessünk Festőnövényekkel!

 
KatBo.Réka - Fessünk Festőnövényekkel!
Facebook-csoport · 355 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Sok szeretettel várok, hívok minden olyan vállalkozó kedvű társamat, akik belevágtak a növényi festés izgalmas világába. Osszuk meg egymással a már me...
 

Fessünk festőnövénekkel: lépésről-lépésre

Archívum

KatBo-KLUB

 
„KatBo-KLUB” csoport
Facebook-csoport · 62 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Ahogyan azt a facebook is mondja, azért hoztam létre ezt a csoportot, hogy "egyszerűen oszthassak meg tartalamat ismerősökkel, családtagokkal, és munk...
 

Őszi ötletek

Készüljünk együtt a karácsonyra

Készüljünk együtt a karácsonyra
Karácsonyi ötletek

Vegyszer és Hulladékmentes élet

 
KatBo.Réka - vegyszer és hulladékmentes élet
Facebook-csoport · 72 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Üdvözöllek a csoportban! Több éve elsődleges szempont az életemben a vegyszer és hulladékmentesség. Kis lépésekben, de folyamatosan haladok ezen az út...