Keresés

2021. április 5., hétfő

Olasz szalmagyopár dugványozása

Húsvét hétfői termékenységi rituálé elmaradását nem hagytam annyiban, és elvégeztem a magam termékenységi rituáléját.

Dugványoztam!

Rozmaringot és olasz szalmagyopárt. A hagysúly az olasz szalmagyopáron van, de a visszametszett rozmaringból is dugtam el két ágacskát.

Az olasz szalmagyopár (Helichrysum italicum) az aromaterápia használata óta értékelődött fel igazán a szememben, mert a belőle készült illóolaj nagyon - nagyon értékes.


Mit kell tudni erről a növényról?
Idézet következik a "ZAOL" a Zala megyei hírportál oldaláról.

Mediterrán vidékek örökzöld vadóc a, a levenduláéhoz hasonlatos levelei erős “curry” illatot árasztanak. Amúgy csak ennyi köze van az indiainak mondott, ám igazából az indiai ízek utánzására kitalált angol fűszerkeverékhez, amiben sokféle őrölt fűszernövény van, például római kömény, kurkuma, csilipaprika, koriander, lepkeszegmag, s ha a rászórjuk az ételre, olyan jó “indiais” lesz tőle az íze. Currynak neveznek egy délkelet-ázsiai rutafélét is, a levelének a levét szintén ázsiai ételek fűszerezésére használják – de az olasz szalmagyopár ennek sem rokona.

Curry fű ezüstszürke, illatos levelű fűszer-, és gyógynövény.

A mi curry füvünk sokkal értékesebb, mert nem csak fűszer-, hanem gyógynövény is. A levelekből kivont olaját asztma, krónikus hörghurut, fejfájás és migrén ellen használják. Magát a levelet nyákoldó hatása miatt gyógyteákba keverik, forrázata gyomorerősítő. Aromás olaja csillapítja az izomfájdalmat, a természetgyógyászok sebes bőrfelületeket is ecsetelnek vele. Sárga, jól mézelő virágja is herba, a belőle kinyert olaj gyulladáscsökkentő, gombaölő, bőrnyugtató hatású, antidepresszánsként is használják.

Naná, hogy nekem is kellett curry fű! Tavasszal beruháztam egy növendékre, s elültettem a fűszerágyba. Nyárra helyre kis bokorrá cseperedett, de az idén még nem virágzott. Jövő nyáron, ha virágba borul, majd leszüretelem és gyógyteákba keverem. A leveléből viszont nem szárítok. Minek, hiszen fagytűrő, így mindig frissen hozhatok belőle a konyhára. Néhány boltban lehet kapni curry fű szárítmányt, de annak az aromája meg sem közelíti a friss levélét. Külön előny, hogy az íze nem hasonlít a puccos curry poréra, azt ugyanis nem lehet olyan sokoldalúan használni, mint az olasz szalmagyopárt. Bár meg sem néztem mihez ajánlják, már hónapok óta teszek egy-egy curry hajtást szinte minden levesbe, pörköltbe. Nem sokat tévedtem, általában rizses, zöldséges ételeket, szószokat, leveseket és különféle húsételeket ízesítenek vele. A rozmaringgal nem csak a fűszerkertben jó barátok, az ételekben is erősítik egymás aromáját, összeillenek például a fűszerolajban is. Ha a curry füvet rozmaringgal, zsályával, kakukkfűvel keverve apróra vágjuk, egy kis olajjal, borssal, sóval összekeverjük, kiváló halfűszert kapunk. Kenjük be vele a filéket, s fóliába csavarba már grillezhetjük is!

Ezüstszürke levelével dísznövénynek is dekoratív, jól mutat a balkonládákban, de vigyázzunk, nehogy túlöntözzük. Nevezik olasz szalmavirágnak is, nem véletlenül, ugyanis a Magyarországon népszerű kerti telt virágú szalmavirág vagy szalmarózsa rokona, a fészkesek családjába tartozik, a természetben félcserjévé fejlődik. Hajtásai fél méternyire is megnőnek, a második évben elfásodnak és vékony tű alakú levelei duzzadnak az illóolajoktól. Könnyen nevelhető, igénytelen növény. Szélvédett, világos, kellemesen meleg vagy tűző napos helyet válasszunk számára. A talajra sem háklis, gyengébb tápanyagtartalmú földben is jól fejlődik, csak az a fontos, hogy jó vízáteresztő legyen. Vízigénye alacsony, elég neki, amit az égiektől kap. A téli fagyokat ugyan elviseli, de a ráolvadó hó károsíthatja. Szaporítani dugványozással és tőosztással lehet – vagyis elég lett volna anno kérem egy ágat a szomszédtól és leböknöm a fűszerágyba.
---------------------------------------------------------------------------
forrás: https://www.zaol.hu/biokerteszet/curry-fu-az-olasz-szalmagyopar-1801711/


Dugványozás:

A virágcserepet megtöltöm földdel. Az dugványozni szánt ágat ferdén metszem le az anyatőről, és az alsó néhány levelet (kb 2 -3 cm magasságig) letépem, majd így dugom be a földbe. Támasztó karókat teszek a cserépbe, hogy a nejlonzacskó, amit egy gumival a cserépre szorítok, és a párát hivatott bent tartani, ne érjen a növényi részhez. Én az üvegházba raktam, de ablakpárkányon is nevelhető. 




Próbaképpen eldugbam cserepenként még 3-3 luffatök magot is. Korábban már próbálkoztam a luffatök termesztésével, de akkor nem sikerült. Most újabb próbát teszek, mert nagyon szeretek a tökkel mosogatni. :D

Fessünk Festőnövényekkel!

 
KatBo.Réka - Fessünk Festőnövényekkel!
Facebook-csoport · 355 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Sok szeretettel várok, hívok minden olyan vállalkozó kedvű társamat, akik belevágtak a növényi festés izgalmas világába. Osszuk meg egymással a már me...
 

Fessünk festőnövénekkel: lépésről-lépésre

Archívum

KatBo-KLUB

 
„KatBo-KLUB” csoport
Facebook-csoport · 62 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Ahogyan azt a facebook is mondja, azért hoztam létre ezt a csoportot, hogy "egyszerűen oszthassak meg tartalamat ismerősökkel, családtagokkal, és munk...
 

Őszi ötletek

Készüljünk együtt a karácsonyra

Készüljünk együtt a karácsonyra
Karácsonyi ötletek

Vegyszer és Hulladékmentes élet

 
KatBo.Réka - vegyszer és hulladékmentes élet
Facebook-csoport · 72 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Üdvözöllek a csoportban! Több éve elsődleges szempont az életemben a vegyszer és hulladékmentesség. Kis lépésekben, de folyamatosan haladok ezen az út...