Bodzabokorban bővelkedik az udvar, közel 20 kisebb-nagyobb bokrot számoltam meg a tavasszal.
Sok virágot gyűjtöttem, amiből készítettem néhány üveg szörpöt (Karamellás bodzaszörp recept), 2 üveg bozdáscukort, de a fő hangsúly a szárításon volt.
Több üveg szárított bodzavirággal indulunk neki a télnek. :)
Kicsit megkéstem a bogyó begyűjtésével, jobb lett volna 1 héttel korábban leszedni, de akkor a Gyüttment fesztiválon voltunk. Izgultam is egy kicsit, hogy vajon találok-e még duzzadó gyümölcsöket.
Sok összefonnyadt már, de egy vödörrel azért szedtem, mert mindenképpen szükségünk van bodzabogyó lekvárra az immunrendszerünk erősítése végett.
Készítettem néhány üveg bodzabogyó lekvárt.
Lett pár üveg "tiszta" bodzabogyó, néhány gyömbéres.
A képen látható pár üveg világosabb színű is, ezeket almával főztem össze, és került bele egy kis fekete csokit is. :)
Lett pár üveg "tiszta" bodzabogyó, néhány gyömbéres.
A képen látható pár üveg világosabb színű is, ezeket almával főztem össze, és került bele egy kis fekete csokit is. :)
Nincsenek pontos receptjeim, intuitív módon készítettem őket, sűrűn kóstolgatva. :)
Miért is tartom fontosnak, hogy legyen a polcon bodzabogyó lekvár?
Mert ez a növény, maga a csoda.
Tudtad?
A bodzabogyó kivonat hatékonynak bizonyult számos influenzavírus-törzzsel szemben mind a laboratóriumi, mind a klinikai vizsgálatok során.
Klinikai vizsgálatokban A és B típusú influenza vírussal fertőzött betegeknél az átlagos gyógyulási idő 6-10 nap, míg a bodzabogyó kivonatot szedő betegeknél csak 3-4 nap.
Meghatározták a betegek vérében a vírus ellen termelt ellenanyagok szintjét is, azt az eredményt kapták, hogy a kivonatot fogyasztók vérében magasabb volt az ellenanyag szint, mint azoknál, akik nem kaptak bodzabogyó kivonatot.Laboratóriumi körülmények között a H1N1 vírus szaporodását is gátolta a készítmény.
Bodzabogyó: megfázásra, köhögésre, vitaminpótlásra
A népi gyógyászatban a fekete bodzabogyó levét megfázás, köhögés és felső légúti fertőzések gyógyítására, valamint az influenza és a meghűléses betegség tüneteinek megelőzésére használták.
Szakirodalmi adatok alapján a bodzabogyó antioxidánsokban, flavonoid típusú vegyületekben rendkívül gazdag, ezek közül is kiemelkedően sok Cianidin-t és Kvercetin-t tartalmaz. Az ásványi anyagok közül említésre méltó magas kálium tartalma, valamint sok C-vitamint, A-vitamint és E-vitamint is tartalmaz.
Más klinikai kísérletekben azt vizsgálták, hogyan hat az immunrendszerre a bodzabogyó kivonat. Kimutatták, hogy növekedett bizonyos citokinek (interleukinek, interferon - gyulladások leküzdésében szerepet játszó fehérjék) mennyisége, illetve jelentősen megnőtt a tumor nekrózis faktor (a rákos sejtek elpusztításában szerepet játszó fehérje) koncentrációja is. Nemcsak a különféle influenzavírusok hatását gyengíti, gátolja, hanem többféle herpesz vírusra is hasonló módon hat a bodzabogyó kivonat.
forrás: EgészségKalauz
Bodzabogyó csodálatos festőnövény, erről 2016-ban írtam bővebben, ITT elolvashatod.