A hétköznapi mosogatószivacsok alapanyaga a poliuretán hab, amit a többi műanyaghoz hasonlóan főként kőolajfinomítói termékekből állítanak elő (benzol, toluol, paraffinok) petrolkémiai üzemekben.
Ezeknek a lebomlási ideje közel 1000 év.
A mosogatószivacsot a szakértők szerint hetente illene cserélni, mert a nedves közeg ideális táptalaj a baktériumoknak, és a gombáknak.
Számoljatok csak utána, hogy mennyi mosogatószivacs kerül évente a szeméttelepre- még akkor is, ha nem cserélgetjük hetente, mert az ecetes áztatással tökéletesen tisztán tartható.
Mint már arról korábban írtam, az ecet 1 perc alatt pusztítja el a gombákat, és 5 perc alatt számol le a baktériumokkal. Nincs más dolgod, mint 5-10 percre 20%-os ecetbe áztatni a mosogatószivacsot.
Mit tehetsz még, hogy csökkentsd a poliuretán szivacsok mennyiségét?
Egyszerűen cseréld le.
A klasszikus mosogatószivacs helyett érdemes alternatív megoldásokat keresni.
A legkézenfekvőbb, a cellulózszivacs. A cellulóz a növények vázanyagának egyik szerves összetevője. Ez a leggyakrabban előforduló szerves anyag a világon.
A másik jó alternatíva a luffa tök szivacs, amit akár Te is termeszthetsz a kertedben, vagy meg is vásárolhatod. Szívből ajánlom Enxe’s luffa szivacs - loofah termékeit. Enikő egy magyar őstermelő, szerintem vásárlásunkkal támogassuk őt a külföldiek helyett. (nem fizetett hirdetés)
Egyéb lehetőség a fanyelű, lószőr vagy gyökérkefe.
"Vileda" szivacs törlőkendő helyett sokkal környezettudatosabb megoldás a mosható "mosogatórongy", amit akár leselejtezett törölközőből Te magad is elkészíthetsz.
A felsorolt termékek életük végén a komposzthalmon fejezhetik be a pályafutásukat.