Október a szüret a szüret ideje!!!
Okt.1. Hedvig napja - Ekkor hajtották be a marhákat a szabad legelőről.
Okt.4. Assisi Szent Ferenc - A ferences rend megalapítója.Evangéliumi szegénységet, alázatosságot és irgalmasságot hirdetett. Göcsejben legalkalmasabb időnek a vetésre az un. Ferenc-hetet tartották.
Okt. 6. ARADI VÉRTANÚK
Okt.8. Magyarok Nagyasszonya - Szűz Máriára emlékezünk
Okt. 15. Teréz napja - Sokfelé a szüret kezdő napja. Bánságban, Bácskában asszonyi dolog tiltó nap. (nem mostak és kenyeret sem sütöttek ezen a napon)
Okt. 20. Vendel napja - Pásztorok védőszentje. E napon nem fogták be a jószágot és vásárra se hajtották. Jászságban búcsúnap.
Okt 21. Orsolya napja- Somló vidékén szüretkezdő nap volt. Időjósló nap is. Amilyen idő van ilyenkor, olyan lesz a tél.
Okt.26. Dömötör napja - vértanú. Ország keleti felében ő a pásztorok patrónusa. Dömötör napi állatvásár, mulatságok. Juhászok a plébánia udvarán főzték a birkapaprikást, a juhásznék rétest és bélest sütöttek.
SZÜRET
Kölcsönös segítséggel végzett társasmunka. Szüretet szüreti bállal végződő felvonulás zárta.
KUKORICAFOSZTÓ
Őszi társasmunka. A résztvevőket általában meghívták, de volt olyan vidék (Bácska), ahol a kapura zöld gallyat kötöttek és ez jelezte, hogy a házban kukoricafosztás lesz. Mint minden kalákás munkát, ezt is viszonozták.
A munka befejeztével (néha közben is) táncoltak, áldomást ittak.
Dramatikus játékkal is szórakoztatták a fosztókat.
TOLLFOSZTÓ, FONÓ, téli társas munkák. Novembernél írok róluk.
TÁNCHÁZ - eredetileg az erdélyi falvakban, a magyar fiatalok közös szórakozására szolgáló, hét végére bérelt ház, vagy nagyobb helyiség, szoba. Jellemzője a közös táncrend.
Forrás: Tátrai-Karácsony: Jeles napok, Ünnepi szokások
Encyclopaedia Hungarica
Fotó: Mizse
Szentimrey Gábor