Sosem gondoltam, hogy a külső megjelenésen kívül a tudatalattira is komolyan hat az arc kifestése.
Egy barátnőm évekkel ezelőtt egyszer azt mondta, hogy Ő meztelennek érzi magát, ha smink nélkül megy az utcára. Nagyon ápolt, szolid sminket visel ez a barátnőm, férfi ember meg nem mondja, hogy van az arcán festék, csak annyit érez, hogy jó ránézni, olyan ápolt és üde.
A tengerentúli, friss felmérés szerint a megkérdezett nők 44 % rosszul érzi magát smink nélkül, 16% csúnyának, 14% bizonytalannak és 14% pedig "meztelennek".
Vannak olyan nők, akik sosem sminkelik magukat, és vannak olyanok is, akik még az otthoni létüket sem tudják elképzelni smink nélkül.
A cikk emellett és legfőképpen arról szól, hogy a sminkkel tulajdonképpen egy érzést keltünk a körülöttünk lévőkben.
A tiszta, makulátlan, egyenletes arc a fiatalságot, ezáltal a termékenységet közvetíti, tehát a férfi tudatalattijára pozitívan hat. A szexuális izgalomra utaló jelek, mint a telt ajkak, a kipirosodott orca, szintén reprodukciós okokból minősülnek szépnek.
A férfiak és a nők arca pubertás korig szinte egyforma jegyekkel bír, majd a tesztoszteron hatására a férfiak arca szögletes lesz, a szemöldök, áll, orr erőteljessé válik.
Ezzel szemben a női arcot általában a kisebb orr, vastagabb száj, magasabb arccsont (járomcsont) jellemzi. A szemek is nagyobbnak tűnnek a kevésbé domináns szemöldökcsontnak köszönhetően.
A smink ezeket a nőies jegyeket hangsúlyozza, ezzel hívja fel a figyelmet az alacsony tesztoszteron szintre.
A szemhélyfesték, a szemceruza, és a szempillaspirál nagyítja a szemet,
az alapozó és a korrektor a fiatal bőr hatását kelti, a pirosító kiemeli a járomcsontot, emellett a termékeny napok élénkebb vérkeringésével járó kipirosodást, illetve a szexuális izgalommal járó kipirulást mímeli.
A vörös rúzs is szintén ezt mutatja.
Egy nagyon érdekes kísérletről is beszámol a cikk, miszerint a sminkben lefotózott nőket egészségesebbnek, magabiztosabbnak, sőt magasabb jövedelemmel rendelkezőnek ítélték a megkérdezettek, mint ugyanazokat a nőket smink nélkül. Ez azt jelenti, hogy a sminknek nagy szerepe van saját magunk pozicionálásában is.
Én magam, míg szőke voltam, a szememet mindig kihúztam szemceruzával, mert én is úgy ítéltem meg, hogy anélkül beteges a külsőm, sőt kívülről is ezt a visszajelzést kaptam.
Mióta sötétebb színű a hajam, érdekes módon nem igénylem annyira a szemem kifestését, nem esek kétségbe, ha egy hétvégés elutazásra véletlenül nem viszem magammal a szemceruzámat, de az biztos, hogy ha kihangsúlyozom a szemeimet, és még alapozót is használok, akkor sokkal magabiztosabbnak érzem magam.
A cikk is beszámol erről. "A sminkelés önbizalmat ad". :)
Egy neves sminkes úgy vélekedik, hogy egy minimális smink ( színezett hidratáló, szájfény) jó hatással van az önbizalomra, így azokra is, akikkel érintkezünk.
Én is, és a cikk írója is, az átlagos sminkről beszélünk, nem az eltúlzott sminkekről, amikre érdemes inkább kortárs vizuális művészeti alkotásként tekinteni.
fotók a Pinterestről,