Keresés

2017. december 1., péntek

Zero waste kísérlet a konyhánkban

Több cikket írtam már a szemétről és a szemét minimalizálására tett kísérleteimről.
Most is ezt a témát szeretném tovább vezetni.

Magyarországon évente két Gellérthegynyi szemet termelünk, aminek csupán 17 %-a kerül újra felhasználásra, 11 %-át elégetik, 67 %-a pedig lerakókba kerül.


Évek óta próbálom a kommunális szemetünket minimalizálni.

Három alapvető csoportba  gyűjtjük a szemetet itthon.


-A szerves hulladék megy a komposztra. Kicsi kertünk van, de a sarkában kialakítottunk egy helyet a szerves hulladék számára. Ajánlom Neked is, hogyha eddig nem volt, akkor Te is jelöld ki a kerted egyik sarkát a zöld hulladék részére.  Mégha nem is forgatod vissza az összes keletkezett komposztot a kertedbe, akkor is csökkentetted a kommunális szemetedet, és visszajuttatod a növényi részeket a megfelelő helyükre. A komposzt nem büdös, nem kell tőle félni.  Ha lakásban laksz, és szeretnéd ezt a problémát megoldani, akkor sok szeretettel ajánlom neked a "giliszta komposzt" módszert.

-Nálunk minden ház kapott szelektív hulladékgyűjtő kukákat. Az egyik a műanyag - fém, a másik a papír gyűjtésére szolgál. Mi az éghető papírokat begyújtáshoz használjuk, de marad olyan "papír", amit a szelektív gyűjtőben helyezünk el. Ilyen pl. a gyümölcsleves doboz, bár ezeket szappanöntésre is használom. Nagyon szép tömbszappanokat lehet ezekbe a dobozokba önteni.

-Az üvegeket pedig az utca végében található szelektív hulladékgyűjtő szigetre viszem

Vegyük most górcső alá a konyhát, hogyan is próbálom meg ebben a helyiségben minimalizálni a szeméttermelésünket.

  • kotyogós kávéfőzőt használunk, nincsen felesleges kávékapszula. A lefőtt kávézaccot vagy textil és gyapjúfestésre használom, vagy a kerti növények alá teszem (erről bővebben is fogok majd írni), valamint a mosogató lefolyójába is szoktam önteni, mert tisztító hatással bír.
  • Szálas teát iszunk, legyen az gyógynövény, vagy fekete / zöld tea. Néha becsúszik még egy - egy doboz filteres tea is, de igyekszem ezt minél jobban visszaszorítani.
  • a lisztet és a cukrot kibontás után azonnal átöntöm a szokott helyére, és a teljesen jó állapotban lévő papírtasakokat elrakom, mert tökéletes csomagolóanyagok. A cukrosban édes, a lisztesben sós dolgok tárolhatók. pl. iskolába szendvicset lehet vinni kiürült lisztes zacskóban, vagy házilag gyúrt tésztát is lehet benne tárolni, a cukrosban pedig linzer, vagy egyéb édes kekszsütemény tartható. (Mi a cikibb, ilyen tasakokat használni, vagy tönkretenni a földünket. Hát szerintem ez nem kérdés...)
  • Ha mosogatáshoz szert veszek, akkor csak utántöltőt vásárolok, amit szétvágok. Alaposan kimosogatom belőle a mosogatószert (ami persze mosogatáskor teszek meg), csak utána dobom a műanyagos szelektív gyűjtőbe. A mosogatáshoz sokkal kevesebb mosogatószer elegendő, mint amennyit mostanság szokás használni. Nem szabad azt a tényt elfelejteni, hogy a mosogató nem ételtároló, hanem tisztító hely. Ha az edényeink, tányérjaink nem ételmaradékosan kerülnek be a mosogatóba, akkor a forró víz szinte magában képes a tökéletes tisztításra. Nem azért van szükség csak egy csepp mosogatószerre, mert a reklám azt mondja, hanem mert valóban a forró víz mellett ennyi pont elég. Pl egy olyan porcelán tányért, amin egy szendvics volt csak, és azt a szendvicset a saját családtagunk ette, a saját baktériumflóránkkal, akkor nincs szükség fertőtlenítős-zsíroldós mosogatásra.
  • Eldobható szivacs törlőkendő helyett kézzel varrt törlőkendőt használok.
  • A piacon házitejet veszek, amihez én viszem az üveget. Ez a házitej nemhogy finomabb, egészségesebb is mint a tejporból visszavizezett bolti társai, hanem még olcsóbb is. Nem beszélve arról, hogyha ez a tej "megromlik", akkor tökéletes új élelmiszert hoz létre, túró vagy aludttej formájában (tehát nem tud megromlani, hanem csak megsavanyodik), addig a bolti tej valóban meg tud romlani (büdös lesz), tehát jobbhíjján megy a lefolyóba. (ez is pazarlás)
  • sokszor használatos szilikon sütőlapot használok, (Lidl-ben lehetett kapni, két tepsire való adag volt a dobozban, viszonylag vékonyabb, hajtogatható. Nekem nagyon jól bevált, bármiben használhatom, mert jól alakítható, nem merev. 5 éve használom. 
  • A konyhai papírtörlő helyett textil konyharuhákat használok
  • Igyekszem minél jobban elkerülni az előre csomagolt termékeket. Nekem nincs szükségem a felvágottak vákumszívott tasakjaira, a túró zacskójára. Nem 10 deka karikázott kolbászt veszek az áruházban 2x-es áron, hanem a piacon a készítőtől 1 szálat. Nincs vákumcsomagolás, hanem van helyette minőség és személyes kapcsolat. Minél nagyobb tételben tudsz vásárolni, és a kamrában raktározni, annál kevesebb csomagóanyaggal van dolgod.
    :)
Gondolj csak bele, hogy mennyi szemetet cipelsz haza nap, mint nap csomagolóanyag formájában, amivel aztán nem tudsz mit kezdeni. Hiába dobod ki, nem tudsz tőle megszabadulni. Az életterünk nem csak a lakásunk faláig, az udvarunk kerítéséig tart. A mi életterünk ez az egész bolygó! Ki vigyázzon rá, ha nem mi!

fotók: illusztrációk a netről

Fessünk Festőnövényekkel!

 
KatBo.Réka - Fessünk Festőnövényekkel!
Facebook-csoport · 355 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Sok szeretettel várok, hívok minden olyan vállalkozó kedvű társamat, akik belevágtak a növényi festés izgalmas világába. Osszuk meg egymással a már me...
 

Fessünk festőnövénekkel: lépésről-lépésre

Archívum

KatBo-KLUB

 
„KatBo-KLUB” csoport
Facebook-csoport · 62 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Ahogyan azt a facebook is mondja, azért hoztam létre ezt a csoportot, hogy "egyszerűen oszthassak meg tartalamat ismerősökkel, családtagokkal, és munk...
 

Őszi ötletek

Készüljünk együtt a karácsonyra

Készüljünk együtt a karácsonyra
Karácsonyi ötletek

Vegyszer és Hulladékmentes élet

 
KatBo.Réka - vegyszer és hulladékmentes élet
Facebook-csoport · 72 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Üdvözöllek a csoportban! Több éve elsődleges szempont az életemben a vegyszer és hulladékmentesség. Kis lépésekben, de folyamatosan haladok ezen az út...
 

Címkék

30napos access consciousness adomány advent adventikoszorú agyagozás ajándék ajánló akác álomfogó angyalhívó apróságok aranytej ásvány aszalás átépítés babaház babák bach virágterápia bálint nap batik befőzés bejgli bodza bodzabogyó bulletjournal búza c9 cica cikk címkefonal cukorvirág csak úgy csakúgy család cser kiadó cseresznyeékszer Csillaghegyi gyapjúnap csipkebogyó csíráztatás csuhé decoupage dekoráció díj DIY doTERRA dugványozás ecet édes egyéb ehetővirág ékszer élő ételek érmelegítő évértékelő évkör évtervezés ezüstnő feketetóivásár fermentálás fessünk festőnövényekkel festés festőnövény fittrecept fókuszmandala foltvarrás fonal fonal festés fonalékszer fonás fotók freeform frisstészta futás fürdőszoba gasztronómia gézkendő gomba gondolatok görögdinnyehéj gyapjú gyapjú fonal gyékény gyerek gyerek - munka gyerekek gyerekjáték gyerekruha gyógynövény gyöngy gyöngykötés gyöngyszövés gyurma gyümölcsecet hagyomány hálószoba házi patika háziállatok háziecet henna herbatea hímzés hírlevél holdállás homoktövis horgolás horgolótű horgolt kosár hulladékmentesen hummusz húsvét illóolaj inspiráció interjú játék kalap kamilla karácsony karácsonyfadísz Karácsonyi ötletek karantén karikaötletek karmantyúfa Kati süt kelttészta kendőfestés kenyér kerámiák kert kertimunka Kézművelők Egyesülete kézművesség komposztálás konyha kozmetikumok könyvajánló könyvkötés környezettudat kötés krumpli lakás lakásátalakítás lakásvásár Lakbear lakberendezés levendula logótervezés luffa macerátum macik macikaLand magamemelem magtej maradjotthon maszk masszázs média meggymag-párna méhviasz menta merjőszülni MESKA mézeskalács minimalizmus muskátli műhely Nagykörű Nagykörű 2.0 napló nappali natúrkozmetikumok nemezékszer nemezelés népélet népi játszóház néprajz neszesszer növekedés növényitejes szappan nyaralás nyitott műhely nyomtatható kép ÖkosNő öltözködés önismeret ősz őszi dekor őszi ötletek őszi ünnepkör őszvagyok patchwork páva pávafüli pávakollekció pénztárca Piel & Pelle polimer PRivátPRovence-NK2.0 programok programozott ásványok projekt2018 redwork régiből új rendezvény rongybaba Rongyszőnyeg rózsa ruha ruhavarrás sajt sál Sarkad Udvar sashiko shiatsu skanzen smink smoothie sós stílus sütés sütiszappan szabadföldi szalaghímzés szappandesszert szappanok szappantan Székely SAL személyre szabottan szép szépségápolás szezámmag szilveszter színek szójaszappan szokások szövés szövőráma szövőszék tartósítás táska táskafül-karika tavaszi ünnepkör téli ünnepkör tészta textilfestés textilmunka Tilda tisztítókúra tisztítószer tolltartó transzferálás UJB újrahasznosítás útibeszámoló ünnep vadvirág valentin nap ványolt gyapjú városi élet varrás varrás technika vásár vásárfia vegeta vegyszermentesen vetemény vidéki életem video virágkonyha waldorf webdesign weblapkészítés woodloom szövőráma workshop zabkorpa zerowaste zöldturmix