Keresés

2018. november 16., péntek

Karácsony idegenben - Izland


Gondolkodtatok már rajta, hogy milyen lehet a karácsony itt a sarkkör közelében? Természetesen az itteni szokások nagyban eltérnek a magyar karácsonytól, és az izlandiak pont ugyanúgy felvonják a szemöldöküket a Jézuska hallatán, mint mi, amikor először hallottuk azt, hogy Izlandon a gyerekek trolloktól kapnak ajándékot.
December 13.
Karácsonyi trollok!
Egyszer volt, hol nem volt, az izlandi felföldön – vagy az Esja-hegységben, vagy valahol máshol, ezzel kapcsolatban tájegységtől függően eltérő a helyiek véleménye – élt Grýla, a trollasszony férjével, Leppalúðival, hatalmas fekete macskájukkal, Jólakötturinnel, és 13 fiukkal. A hiedelem szerint 13 nappal karácsony előtt a testvérek egyenként lejönnek a hegyekből, hogy rossz gyerekeket keressenek, akiket aztán – miután Grýla emberlevest főzött belőlük – elfogyasztanak vacsorára. A karácsonyi trollok nevei – pont mint a Hófehérkében Morgó vagy Szundi – a tulajdonságaikra utalnak. Van köztük Kanálnyaló, Ajtócsapkodó és Gyertyalopó is, csak hogy egy párat említsünk. Manapság, talán a nyugati Télapó-kultúra befolyására, ezek a trollok már apró ajándékot hagynak a jó gyerekek cipőjében, és a rossz gyerekeket sem tálalják fel almával a szájukban, inkább csak hagynak egy-egy krumplit a cipőikben.

Régen a karácsonyi macska, a Jókaötturinn is nagy szerepet játszott a karácsonyi készülődésben: aki nem kapott új ruhát ajándékba, az bizony macskaeledellé vált. Ez lehet az oka annak, hogy Izlandon teljesen elfogadható dolog akár csak egy pár zoknit ajándékként a fa alá tenni. Leppalúðiról, Grýla harmadik férjéről nem sokat tudunk – a troll-asszony szó szerint férfifaló, hiszen a legenda szerint első két férje is hatalmas étvágyának esett áldozatul.

És hogy mitől alakulhatott ki a tizenhárom napos előkarácsony Izlandon? A magyarázat szerint ennek az 1500-1700-as években az Európa-szerte megváltozott naptár az oka. A Juliánus-naptár szerint a téli napforduló december 13-ra esett, ám a Gergely-naptárban ez a nap december 21, így az ünneplés is később kezdődött. Izlandon ahelyett, hogy lemondtak volna a december 13-i ünneplésről, inkább úgy döntöttek, hogy december 13-tól egészen karácsonyig tarthat a mulatozás, ezzel a régi és az új karácsony napjára is megemlékeznek.

December 23.
Þorláksmessa
Þorlákur Þórhallssonnak, Izland védőszentjének az ünnepe aki 1193 december 23-án halt meg Skálholt püspökeként és 1984-ben avatták szentté. A modern időkben a Þorláksmessa a karácsonyhoz tartozik, és ezen a napon az emberek előszeretettel fogyasztanak erjesztett ráját. (Csak zárójelben jegyezném meg: ha valaki nem szeretne napokig átható ammóniaszagot árasztani, az ilyenkor kerülje el a tradicionális izlandi éttermeket. Az érdekes ételek rajongóinak pedig jó étvágyat!)
December 24-26.
KARÁCSONY!
Az izlandiak karácsony előtt hónapokkal már ezekre a napokra készülnek. Az ünnepek közeledtét jelzik a kertekben egyre sokasodó karácsonyi fények, a karácsonyi sörök boltokba kerülése, az IKEA előtti hatalmas szalmakecske felgyújtása – ha nem tinédzserek teszik ezt meg, akkor a kecske rejtélyes módon öngyullad – és a parlament előtti hatalmas, Oslóból érkezett fenyőfa ünnepélyes kivilágítsa is.
December 24-én este 6-kor az ország egy emberként ül le elfogyasztani a karácsonyi vacsorát, ami általában sült hófajd, füstölt bárány, karamellszószos krumpli (ez ne ijesszen meg senkit, az első meglepetés után a második falat már finom), és laufabrauð. Ez egy olajban kisütött, díszített, lapos kenyér, ami pont annyira addiktív, mint a mézeskalács. Desszertnek legtöbbször fagyit esznek, ami furcsán hangozhat, de a hűtőszekrény megjelenése előtt Izlandon csak télen tudtak fagylaltot készíteni, mert csak ilyenkor tudták azt hidegen tartani.
Ezek után jöhet az ajándékbontás. Itt a Jézuska helyett a szülők adják a gyerekeknek az ajándékot. Az elkövetkezendő pár nap a családról és az evésről szól: a családok nagy mérete miatt a rokonság végiglátogatása könnyen járhat ruhaméret-beli növekedéssel is.

forrás: erlendis.com

Fessünk Festőnövényekkel!

 
KatBo.Réka - Fessünk Festőnövényekkel!
Facebook-csoport · 355 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Sok szeretettel várok, hívok minden olyan vállalkozó kedvű társamat, akik belevágtak a növényi festés izgalmas világába. Osszuk meg egymással a már me...
 

Fessünk festőnövénekkel: lépésről-lépésre

Archívum

KatBo-KLUB

 
„KatBo-KLUB” csoport
Facebook-csoport · 62 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Ahogyan azt a facebook is mondja, azért hoztam létre ezt a csoportot, hogy "egyszerűen oszthassak meg tartalamat ismerősökkel, családtagokkal, és munk...
 

Őszi ötletek

Készüljünk együtt a karácsonyra

Készüljünk együtt a karácsonyra
Karácsonyi ötletek

Vegyszer és Hulladékmentes élet

 
KatBo.Réka - vegyszer és hulladékmentes élet
Facebook-csoport · 72 tag
Csatlakozás a csoporthoz
Üdvözöllek a csoportban! Több éve elsődleges szempont az életemben a vegyszer és hulladékmentesség. Kis lépésekben, de folyamatosan haladok ezen az út...
 

Címkék

30napos access consciousness adomány advent adventikoszorú agyagozás ajándék ajánló akác álomfogó angyalhívó apróságok aranytej ásvány aszalás átépítés babaház babák bach virágterápia bálint nap batik befőzés bejgli bodza bodzabogyó bulletjournal búza c9 cica cikk címkefonal cukorvirág csak úgy csakúgy család cser kiadó cseresznyeékszer Csillaghegyi gyapjúnap csipkebogyó csíráztatás csuhé decoupage dekoráció díj DIY doTERRA dugványozás ecet édes egyéb ehetővirág ékszer élő ételek érmelegítő évértékelő évkör évtervezés ezüstnő feketetóivásár fermentálás fessünk festőnövényekkel festés festőnövény fittrecept fókuszmandala foltvarrás fonal fonal festés fonalékszer fonás fotók freeform frisstészta futás fürdőszoba gasztronómia gézkendő gomba gondolatok görögdinnyehéj gyapjú gyapjú fonal gyékény gyerek gyerek - munka gyerekek gyerekjáték gyerekruha gyógynövény gyöngy gyöngykötés gyöngyszövés gyurma gyümölcsecet hagyomány hálószoba házi patika háziállatok háziecet henna herbatea hímzés hírlevél holdállás homoktövis horgolás horgolótű horgolt kosár hulladékmentesen hummusz húsvét illóolaj inspiráció interjú játék kalap kamilla karácsony karácsonyfadísz Karácsonyi ötletek karantén karikaötletek karmantyúfa Kati süt kelttészta kendőfestés kenyér kerámiák kert kertimunka Kézművelők Egyesülete kézművesség komposztálás konyha kozmetikumok könyvajánló könyvkötés környezettudat kötés krumpli lakás lakásátalakítás lakásvásár Lakbear lakberendezés levendula logótervezés luffa macerátum macik macikaLand magamemelem magtej maradjotthon maszk masszázs média meggymag-párna méhviasz menta merjőszülni MESKA mézeskalács minimalizmus muskátli műhely Nagykörű Nagykörű 2.0 napló nappali natúrkozmetikumok nemezékszer nemezelés népélet népi játszóház néprajz neszesszer növekedés növényitejes szappan nyaralás nyitott műhely nyomtatható kép ÖkosNő öltözködés önismeret ősz őszi dekor őszi ötletek őszi ünnepkör őszvagyok patchwork páva pávafüli pávakollekció pénztárca Piel & Pelle polimer PRivátPRovence-NK2.0 programok programozott ásványok projekt2018 redwork régiből új rendezvény rongybaba Rongyszőnyeg rózsa ruha ruhavarrás sajt sál Sarkad Udvar sashiko shiatsu skanzen smink smoothie sós stílus sütés sütiszappan szabadföldi szalaghímzés szappandesszert szappanok szappantan Székely SAL személyre szabottan szép szépségápolás szezámmag szilveszter színek szójaszappan szokások szövés szövőráma szövőszék tartósítás táska táskafül-karika tavaszi ünnepkör téli ünnepkör tészta textilfestés textilmunka Tilda tisztítókúra tisztítószer tolltartó transzferálás UJB újrahasznosítás útibeszámoló ünnep vadvirág valentin nap ványolt gyapjú városi élet varrás varrás technika vásár vásárfia vegeta vegyszermentesen vetemény vidéki életem video virágkonyha waldorf webdesign weblapkészítés woodloom szövőráma workshop zabkorpa zerowaste zöldturmix