"Az ökosNő, az okosNő" / 2 rész
A háztartásunk vezetése a mi feladatunk. Rajtunk, Nőkön múlik, hogy mivel tápláljuk a családunk testét, lelkét.
Ha Földanyára is úgy gondolsz, mint a családod tagjára, arra az Anyára, aki nélkül az életünk elképzelhetetlen, akkor biztos vagyok benne, hogy ökotudatosabban hozol döntéseket.
𝐀 𝐯í𝐳𝐭𝐢𝐬𝐳𝐭í𝐭ó 𝐤𝐚𝐧𝐜𝐬ó
Magyarországon évente 1,7 milliárd (50.000 tonna) PET palack kerül forgalomba.
27 európai országból 2017-ben Magyarországon volt a legmagasabb az egyszer használatos italcsomagolás-hulladék egy emberre jutó mennyisége, ami 2019-ben is tovább nőtt. Ez utóbbi kimutatás szerint a magyar lakosság mintegy kétmilliárd PET, alumínium és üveg italcsomagolást dobott ki egy év alatt, ami egy főre vetítve 211 darabot jelent - olvasható egy 2021-es írásban a Reloop oldalán.
Súlyos belegondolni, hogy ez a szám úgy jön ki, hogy sokan vagyunk, akik 1 év alatt szinte semennyi egyszerhasználatos csomagolású üdítőt nem vásárolunk.
Jelenleg a világ óceánjai több mint 150 millió tonna műanyaghulladékkal szennyezettek, ráadásul az összes tengeri hulladék közel fele egyszer használatos műanyag, többek között palackok és kupakok, írja a Humusz Szövetség egy közleményében.
A szelektív gyűjtés nem hozta meg a hozzá fűzött reményeket, ezért január 1-től bevezették a visszaválthatós rendszert.
Én nagyon bízom benne, hogy ez a megoldás már sokkal nagyobb sikerrel fog járni.
De igazából az a PET palack nem válik csak szemétté, amit le se gyártanak!
És, hogy mennyit nem gyártanak le, az rajtunk, vásárlókon múlik.
Még mindig sokan vásárolnak műanyag palackba zárt vizet, ami több okból is érthetetlen...
Szennyezi a környezetet, de szennyezi a saját testét is, aki palackozott üdítőt, vagy ásványvizet vásárol.
Rengeteg tanulmány olvasható már a témában.
A PET palackok hő hatására olyan anyagokat bocsájtanak ki, amelyek az ásványvízzel vagy az üdítőitallal oldódva, rendkívül károsak lehetnek az emberi szervezetre. Ha az ásványvíz sok időt tölt ezekben a palackokban, akkor a műanyagból különböző vegyi anyagok kezdenek kioldódni a palack tartalmába. Ilyen eset lehet például, ha a kocsiban felejtjük az üdítőnket, vagy a napon hagyjuk, de még az is rizikós lehet, ha csak sokáig állni hagyjuk a folyadékot a palackokban és ezt követően fogyasztjuk. Arról nem is beszélve, hogy a savas üdítők, vizek még inkább bomlasztják a műanyagüveg összetételét, így felmerül a kérdés: vajon mit iszunk valójában?
Hormonok a palackozott vízben?
A frankfurti Goethe Egyetemen végzett kutatások megállapították, hogy ösztrogénhez (női nemi hormon) hasonló anyag oldódik ki a műanyag PET palackból a benne tárolt vízbe. Martin Wagner a kutatás vezetője így fogalmazott: „Ha műanyag palackos vizet iszol, akkor nagy valószínűséggel ösztrogénszerű anyagokat is iszol.” Az ösztrogén jellegű vegyületek az úgynevezett „környezeti hormonok” közé tartoznak, és utánozzák, vagy semlegesítik a szervezet által előállított hormonok hatását.
Mostmár rátérek a megoldásra is.
Bár a képen úgyis látjátok, hogy mi lehet egy olcsó, környezet- és egészségkímélő alternatívája a palackozott ásványvizeknek azok számára, akik nem tudnak/akarnak központi víztisztító rendszert beszerelni, vagy vízadagoló automatát vásárolni.
Ezek a kancsók általában a klórt, a vízkövet és az ólmot szűrik ki.
Nagykörűben annyira klóros a víz, hogy jellemzően csak azok tudják meginni, akik ott születtek.
Mi nem ott születtünk, úgyhogy nekünk a jóízű ivóvíz biztosítása mindig problémát okozott.
Budapestre, és Nagykörűbe is vettem 1-1 kancsót, azóta ott is megoldódott az ivóvíz gond.
Teljesen elveszi a kellemetlen klór ízt.
Nem akarok márkák között különbséget tenni, mert semmi tapasztalatom nincsen más kancsókkal, mi a BWT típusút használjuk.
A nagyobb szennyeződések kiszűrése mellett a benne található ioncserélő felfogja a vízkövet okozó anyagokat, valamint a nehézfémeket, például az ólom és a réz nagy részét, és magnézium- és hidrogén ionokra cseréli ki azokat.
Csak egyszer kell megvásárolni a kancsót, utána már csak a szűrőt kell cserélni.
A háztartásunk vezetése a mi feladatunk. Rajtunk, Nőkön múlik, hogy mivel tápláljuk a családunk testét, lelkét.
Ha Földanyára is úgy gondolsz, mint a családod tagjára, arra az anyára, aki nélkül az életünk elképzelhetetlen, akkor biztos vagyok benne, hogy tudatosabban hozol döntéseket olyan aprónak látszó dolgokban is, minthogy milyen vizet iszik a család.