A képen látható két növény, vagyis a sásliliom és a sarkantyúka ennek a bejegyzésnek a két főszereplője.
Most ismerkedem csak a "virágkonyhával". Nagyon izgalmas, bár nekem még nehézséget jelent a gyönyörű virágokat leszedni csak azért, hogy megegyem őket.
Mivel a sásliliom virága csak 1 napig virágzik, ezért estefelé már könnyebb szívvel szakítok le egyet-egyet étkezés céljából. Csak úgy magában is nagyon, nagyon finom, de ma készítettem bele egy sajtkrémes tölteléket is.
Nemcsak dísznövény, valamennyi faj virága, illetve bimbója ehető is. Kínában évszázadok óta fogyasztják; kínai neve magyarul sárga virágzöldséget jelent. Enyhén édes, lágy zöldségízét a salátához, cukkinihez, spárgához és a dinnyéhez is hasonlítják. A leggyakrabban gyömbéres-zöldséges csirkecsíkokhoz adják. A virág tölthető, akár a töké. Édes szirmait salátákba, desszertekhez ajánlják, illetve 5–8 cm hosszú hajtásait tavasszal, spárga helyett fogyasztják. Bimbóját kevés olajban párolva, sóval, borssal fűszerezve, sültek mellé különleges köretnek tálalhatjuk.
A hagyományos kínai orvoslás a növény gyökerét és szárát is gyógynövényként tiszteli. Vérzéscsillapításra, egyes női bajok kezelésére ajánlja, de hólyagproblémák esetén is fontos szerepet kap. A sásliliom elősegíti az anyagcserét, lehűti a vért, enyhíti a test forróságát.
A másik főszereplője a darabnak a sarkantyúka levele.
A sarkantyúka a gyümölcsfák tányérjába vetve távol tartja a vértetveket. A burgonyát, a paradicsomot is védi a kártevőktől. Az egykori "parasztkertekben" általános volt.
A növény minden, föld feletti része ehető. Leveleit pikáns fűszeres ízük miatt salátaadalékként használják. A virág íze az édes borséra, illetve a retekére emlékeztet; sajtokkal, salátákkal eszik. Ecetes-sós lében tartósított bimbóinak íze a kapribogyóéhoz hasonlít. Csak nyersen fogyasztható: sütve-főzve vagy szárítva aromája elvész.
Gyógynövény is: főleg mustárolajat (növényi antibiotikumot), illóolajakat, káliumot és olajat tartalmaz. Antibiotikus, vérképző és összehúzó hatású. Leginkább fertőtlenítőként és antibiotikumként használják (magja olyan antibiotikumot tartalmaz, amely a bélflóra károsítása nélkül pusztítja el a légzőszervet megtámadó baktériumokat), de teákba és borogatásokba is teszik. Magjait biokrémbe sajtolják.
Kivonatát egyrészt erősítőszernek, afrodiziákumnak tartják, másrészt hajápolásra használják. Főzetével köhögést, meghűlést, húgyúti betegségeket gyógyítanak.
--------------
Az én egyszerű receptem a következő:
krémsajtba elkevertem az apróravágott sarkantyúka levelét, adtam hozzá egy egészen pici fokhagymát, és ezt töltöttem bele a virág kelyhébe, ami a nagy hőség miatt azonnal folyni kezdett, úgyhogy gyorsan megettem. Nagyon, nagyon finom volt.
--------------------------------------------------
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1sliliom
https://egy.hu/kert/a-legjobb-gyogyvirag-aggodalom-ellen-es-meg-finom-is-mindent-a-sasliliomrol-107354
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kerti_sarkanty%C3%BAka